صرافی COINBASE اجازه سیاسی بازی را به کارمندان خود نمی دهد
3 اکتبر 2020
مناقصه نیروگاه شهید منتظری و رامین اهواز در سامانه ستاد الکترونیک دولت برای استخراج رمز ارزها
4 اکتبر 2020

625 هزاردلار جایزه برای ردیابی تراکنش های رمز ارزی مونرو MONERO

 
448

وزارت خزانه‌داری آمریکا در پی آخرین تحریم‌های خود، توکن‌های حریم خصوصی را هدف قرار داد و در این راستا، آدرس‌های توکن Monero را نیز به لیست تحریم‌های انحصاری خود اضافه کرد. نام دیمیتری کاراساویدی (Dmitriy Karasavidi) و دنیل پوتخین (Danil Potekhin)، دو تبعه روسی، جدیدترین نام‌های اضافه شده به لیست مخصوص تحریم‌های ایالات متحده هستند. طبق اعلامیه خزانه‌داری دولت آمریکا، این دو نفر کمپین فیشینگ مفصلی را طراحی کردند که در سال‌های 2017 و 2018 شهروندان ایالات متحده را هدف قرار می‌داد. هر دوی آن‌ها چندین آدرس رمزارزی از جمله بیت‌کوین (BTC)، اتر (ETH)، زی‌کش (ZEC) و همچنین لایت‌کوین (LTC) را در اختیار داشتند. همچنین در اطلاعات کاراساویدی، یک آدرس Monero نیز وجود داشت که از قرار ذیل بود :

5be5543ff73456ab9f2d207887e2af87322c651ea1a873c5b25b7ffae456c32

با وجود اینکه وزارت خزانه‌داری اخیرا در حال به‌روزرسانی قابلیت‌های خود در حوزه رمزارزها بوده و در این راستا طی هفته گذشته کیف پول‌های رمزنگاری شده چندین شهروند روسی که در دخالت در انتخابات و فعالیت‌های اطلاعاتی نادرست تحت حمایت دولت مشارکت داشتند را هدف قرار داده بود، این اولین بار است که تحریم‌ها، یک آدرس XMR را مورد هدف قرار می‌دهند. این تحقیقات، نتیجه همکاری مشترک وزارت‌های خزانه‌داری، امنیت داخلی و دادگستری بوده که در پی آن یک شکایت کیفری علیه هکرهای متهم، که پیش‌تر ذکر شدند، صورت گرفته است. وزیر خزانه‌داری آمریکا استیو منوشین (Steve Mnuchin) در مورد این اعلامیه اظهار داشت: وزارت خزانه‌داری همچنان به استفاده ایمن از فناوری‌های نوظهور در بخش مالی متعهد بوده و برای هدف قرار دادن مجرمان اینترنتی به کمک گرفتن از دیگر مقامات کشور ادامه خواهد داد.اخیرا شرکت‌های تجزیه و تحلیل رمزارزی مانند Ciphertrace که با دولت آمریکا قرارداد بسته‌اند نیز به دنبال توسعه ابزارهای ردیابی رمزارز Monero بوده‌اند. سازمان خدمات درآمد داخلی نیز اعلام کرد، به کسانی که بتوانند به این توکن غیرقابل ردیابی نفوذ کنند، پاداش اعطا خواهد شد.

سوالی که همچنان باقی می‌ماند این است که: آیا وزارت خزانه‌داری واقعا خواهد توانست تراکنش‌های کیف پول‌های شامل این رمزارز را ردیابی کند؟

 
 

منبع : FINACIALTIMES / گرافیک : بهار پورنقش بند؛ فریبا باستان / 12 مهرماه 1399

 
Bersipa Ecosystem