ضریب confidence در کویین مارکت کپ به چه معناست؟
15 اکتبر 2020
صرافی bitstamp سرمایه گذاران خود را در برابر حوادث بیمه می کند
18 اکتبر 2020

خداحافظی بشر با هارد؛ سرانجام بعد از سه سال پروژه ابر اطلاعاتی فایل کوین FILECOIN آغاز به کار کرد

 

پروژه ذخیره ابر اطلاعاتی FILECOIN چیست ؟

2-3

به گزارش برسیپا؛ Filecoin یک سیستم ذخیره سازی غیرمتمرکز است که هدف آن "ذخیره مهمترین اطلاعات بشریت" است. این پروژه در سال 2017 با عرضه اولیه از طریق یک ICO توانست 250 میلیون دلار سرمایه جمع کرد و در ابتدا تاریخ شروع برای اواسط سال 2019 را برنامه ریزی کرد. با این حال، تاریخ راه اندازی شبکه اصلی Filecoin تا بلوک 148.888، که انتظار می رفت در اواسط اکتبر 2020 باشد، عقب افتاده بود. این پروژه برای اولین بار در سال 2014 به عنوان لایه تشویقی برای سیستم پرونده بین سیاره ای (IPFS) ، یک شبکه ذخیره سازی نظیر به نظیر توصیف شد. Filecoin پروتکل باز است و توسط یک بلاکچین پشتیبانی می شود که تعهدات متعهدان شبکه را با معاملات انجام شده با استفاده از FIL، واحد پول بلاکچینش، ضبط می کند. زنجیره بلوک هم بر اساس اثبات سهام و هم بر اثبات زمان فضا ساخته شده است.سیستم های ذخیره سازی غیرمتمرکز مانند Filecoin به افراد اجازه می دهد تا حافظ داده های خود باشند و همچنین دسترسی به وب را برای افراد در سراسر جهان فراهم می کند.

 
 

توسعه دهندگان ان چه کسانی هستند ؟

hqdefault

پروژه Filecoin توسط خوان بنت Juan Benet تاسیس شد ، وی همچنین سیستم پرونده بین سیاره ای را ایجاد کرد. بنت دانشمند کامپیوتر آمریکایی است که در دانشگاه استنفورد تحصیل کرده است. وی پس از تأسیس آزمایشگاه های پروتکل در ماه مه سال 2014 ، در تابستان 2014 با هدف حمایت از IPFS و Filecoin و همچنین پروژه های دیگر در Y Combinator شرکت کرد.

 
 

نحوه ذخیره اطلاعات :

what-is-filecoin-diagram.c07b6058

در Filecoin ، کاربران برای ذخیره فایل های خود در ماینرهای ذخیره سازی هزینه می کنند. ماینرهای ذخیره سازی رایانه هایی هستند که وظیفه ذخیره پرونده ها را بر عهده دارند و ثابت می کنند که با گذشت زمان فایل ها را به درستی ذخیره کرده اند. هر کسی که می خواهد پرونده های خود را ذخیره کند یا بابت ذخیره سازی پرونده های کاربران دیگر پول دریافت کند ، می تواند به Filecoin بپیوندد. فضای ذخیره سازی موجود و قیمت آن توسط هیچ یک از شرکت ها کنترل نمی شود. در عوض ، Filecoin بازارهای آزاد را برای ذخیره و بازیابی پرونده هایی که هر کسی می تواند در آنها شرکت کند تسهیل می کند. Filecoin شامل بلاکچین و ارز رمزنگاری شده بومی (FIL) است. استخراج کنندگان ذخیره سازی برای ذخیره فایل ها FIL واحد می گیرند. Filecoin’s blockchain تراکنش های ارسال و دریافت FIL را بهمراه مدارکی از ماینرهای ذخیره سازی مبنی بر ذخیره صحیح پرونده های خود ثبت می کند.

 
 

نمونه ای از ذخیره اطلاعات در بلوک های فایل کوین

2-5

کاربران می توانند با انتخاب ماینری که پیشنهاد ذخیره سازی برای نیازهای آنها مناسب است ، معامله مورد نظر خود را بین هزینه ، افزونگی و سرعت انتخاب کنند. برنامه هایی که Filecoin را پیاده سازی می کنند ، می توانند با هر استخراج کننده ای در شبکه ، ذخیره سازی را انجام دهند. برخلاف سیستم های ذخیره سازی متمرکز ، نیازی به پیاده سازی API متفاوت برای هر ارائه دهنده نیست. در هر زمان ، کاربران با مشاهده مدارک موجود در بلاک چین Filecoin می توانند فایل های خود را به درستی ذخیره کنند.Filecoin ارائه دهندگان ذخیره سازی را قادر می سازد تا فضای ذخیره سازی خود را در بازار آزاد بفروشند. ارائه دهندگان ذخیره سازی افراد و سازمان هایی هستند که ماینرها را اداره می کنند و برای این کار رمزهای Filecoin را بدست می آورند. استخراج کننده می تواند هر کامپیوتر متصل به اینترنت با فضای دیسک اضافی یا یک سیستم اختصاصی با فضای ذخیره سازی اختصاصی برای Filecoin باشد. Filecoin’s blockchain به ماینرها به دلیل مشارکت در ذخیره سازی مفید اینترنت و نه برای انجام محاسبات بیهوده اثبات کار ، پاداش می دهد.

 
 

فناوری WEB 3 در فایل کوین چیست ؟

2-4

فناوری WEB3 حرکتی در توسعه نرم افزار است که برنامه های متمرکز را به پروتکل های غیرمتمرکز تبدیل می کند. به جای داشتن یک نقطه کنترل واحد، برنامه های ساخته شده بر روی معماری web3 می توانند واسطه های ناظر را از بین ببرند، و خطر سانسور توسط شرکت های بزرگ و موارد آسیب پذیری خدمات در برابر حملات هکرهای سرویس را کاهش می دهد. Web3 یک زیرساخت قابل اعتماد است که به کاربران امکان می دهد خودشان صاحب اطلاعات و ناظر ان باشند.

 
 

سخن نهایی :

2-3

به طور قطع پروژه فایل کوین را باید یک پروژه انقلابی در بستر بلاکچین بنامیم زیرا این اولین پروژه جهان می باشد که با استفاده از سیستم بدون واسطه و در فضای بلاکچین اجازه می دهد افراد اطلاعات خود را ذخیره، تحلیل و حتی بفروشند بی انکه سازمان یا نهادی بخواهد انها را بررسی و سانسور نماید. این پروژه از تاریخ 15 اکتبر 2020 به صورت رسمی در فضای وب برای عملکردهایش و در صرافی ها برای خرید و فروش FILECOIN اغاز بکار خواهد کرد. سرمایه گذاری بر روی این پروژه را برای بلند مدت ( حداقل 2 ساله ) می تواند سرمایه گذاری مطمئن و قابل استنادی باشد.

 
 

منبع : www.bersipa.com / محقق و تحلیل گر : برسیپا احمدی / گرافیک : فریبا باستان، بهار پورنقش بند / 24 مهرماه 1399

 
Bersipa Ecosystem