بیت کوین همبستگی خود با طلا و بازار سهام را از دست داده است
30 سپتامبر 2020
توکن STORJ؛ آینده بایگانی امن اطلاعاتی جهان خواهد شد؟
3 اکتبر 2020

12 سناریوی صعودی در مقابل 2 سناریوی نزولی برای بیت کوین در پاییز 2020

 
426

به گزارش برسیپا، تابستان امسال را با صعودی خوب و سقوطی بد به اتمام رساندیم . توسعه و بازار داغ دیفای در اوایل تابستان و حوادث تاثیر گذار منفی در اواخر تابستان باعث شد که تابستانی بسیار پر تلاطم را شاهد باشیم اما پاییز امسال، فصلی هیجان انگیز برای رمز ارزها خواهد بود و به دلایل مختلف که در ذیل به تفسیر ارائه شده است؛ می بایست شاهد بازاری جذاب در سه ماه انتهایی سال 2020 باشیم. پس با ما همراه باشید

 
 

سناریوی صعودی

k8rtns

 
 

1- بسته محرک اقتصادی و تهدید ارزش دلار

ارزش دلار در پاییز امسال بنا به دلایل ممکن است کاهش یابد و راهی برای حفظ قدرت دلار در طولانی مدت وجود ندارد. کارشناسان معتقد هستند برای حفظ ثروت خود نمی توانید به پول نقد اعتماد کنید. اما از آنجایی که بیت‌کوین این مشکل را برطرف می‌کند، پس می توان به این سمت حرکت نمود. در همین حال، با حرکت کنگره آمریکا در راستای بسته دوم محرک اقتصادی، دلار آمریکا همچنان با خطر ریزش روبرو است. بسیاری از ناظران متذکر شدند که با چنین چشم‌اندازی، بیت‌کوین می‌تواند تا سال آینده به بالای 20 هزار دلار برسد.

 
 

2- داده‌های Glassnode به افزایش قابل‌توجه قیمت بیت‌کوین اشاره دارد

فشردگی نوار سختی بر اساس difficulty ribbons است، معیاری که تحلیلگر آماری ویلی وو (Willy Woo)، به‌عنوان روشی برای سنجش زمان مناسب برای خرید بیت‌کوین ابداع کرده است. نوار (Ribbon) از مقادیر میانگین‌های متحرک ساده برای سختی استخراج استفاده می‌کند که با فروش بیت‌کوین توسط ماینرها برای جبران هزینه‌هایشان و کاپیتولاسیون در انتهای بازارهای خرسی، این نوار منقبض می‌شود. این باعث می‌شود ماینرها قدرتمندتر شده، قیمت بهبود پیدا کند و به دنبال آن رشد قیمت آغاز شود. فشرده‌سازی به این ترکیب یک انحراف معیار استاندارد اضافه می‌کند و به تحلیلگران امکان می‌دهد فشردگی نوار را کمّی کرده و زمان دقیق ورود به بازار را بررسی کنند. Glassnode در مورد این داده‌ها در توییتر توضیح داد: فشردگی نوار سختی روند صعودی به خود گرفته و برای اولین بار از ماه مارس از منطقه خرید سبزرنگ خارج شده است. از نظر تاریخی، این دوره‌ها با یک حرکت مثبت همراه می‌شوند که نشان‌دهنده افزایش قابل‌توجه قیمت بیت‌کوین است. woo با این امر موافق بود که اضافه کردن نوار سختی نسبت به دیگر معیارهای قیمت بیت‌کوین، قابل‌اطمینان‌تر بوده است. وی گفت که سرمایه‌گذاران بیت‌کوین باید برای یک سه‌ماهه عالی در انتهای سال 2020 آماده شوند.

 
 

3- کاهش شدید بیت کوین موجود در صرافی ها

طبق داده‌های جدید، ذخایر بیت‌کوین صرافی‌ها در سال 2020 بیش از 5 میلیارد دلار کاهش یافت که نشان‌دهنده انباشت BTC توسط سرمایه‌گذاران خرد و نهنگ‌ها است. طبق داده‌های CryptoQuant، تمام ذخایر صرافی‌ها به 2.4 میلیون BTC که معادل 25 میلیارد دلار است، کاهش یافت. در مقابل در اکتبر 2019، صرافی‌ها حدود 2.8 میلیون BTC به ارزش فعلی 30 میلیارد دلار موجودی داشتند.

 
 

4- فشار فروش نهنگ ها و سرمایه گذاران خرد کاهش یافته است

همواره ذخایر صرافی‌ها با ورود بیت‌کوین از سوی سرمایه‌گذاران افزایش می‌یابد. به طور معمول، سپرده‌گذاری یا ورود سرمایه، فشار فروش محسوب می‌شود زیرا معامله‌گران برای فروش می‌بایست BTC خود را به صرافی‌ها بفرستند. از این رو، هنگامی که جریان ورودی کاهش می‌یابد، اغلب نشان‌دهنده کاهش میل فروش BTC توسط سرمایه‌گذاران است. نمودار دیگری از CryptoQuant روند جریان ورودی بیت‌کوین به صرافی‌ها را در همان بازه زمانی نشان می‌دهد. در طی دو ماه گذشته، جریان خالص ورودی در سطح منفی 20 هزار BTC باقی مانده است. جریان خالص در هفته‌های اخیر، به ویژه با افزایش بهای BTC از 10.300 دلار به بالاتر از 10.700 دلار به شدت کاهش یافت. کوین‌تلگراف در تاریخ 26 سپتامبر گزارش داد که دسته‌های نهنگ‌ها در قیمت 10.407 دلار مشاهده شده‌اند. این دسته‌ها وقتی نهنگ‌ها شروع به انباشت BTC می‌کنند و به منابع جدید خود دست نمی‌زنند، شکل می‌گیرند. با توجه به روند انباشت و حالت نوسانی BTC بالای 10 هزار دلار، سرمایه‌گذاران میل کمی برای فروش دارند.

 
 

5- تصویب اولیه طرح قانون ملی بلاکچین در کمیسیون تجارت و انرژی آمریکا

قانون جدید فناوری حفظ امنیت مصرف‌کننده (Consumer Safety Technology Act)، که اکنون شامل قانون طبقه‌بندی دیجیتال (Digital Taxonomy Act) و قانون نوآوری در بلاکچین (Blockchain Innovation Act) است، در مجلس نمایندگان تصویب شد و بعد از ظهر روز سه‌شنبه به مجلس سنا راه یافت. قانون طبقه‌بندی دیجیتال تعاریفی را برای اصطلاحات «دارایی دیجیتالی» و «واحد دیجیتالی» ارائه می‌دهد. این برای اولین بار هست که طرح قانون بلاکچین به تصویب و برای رای گیری به سنا می رود. روند ارام پذیرش بلاکچین و بعد از ان بیت کوین به عنوان یک پول واقعی در یکدهه گذشته در امریکا راه پر پیچ و خمی را طی نموده است و هم اکنون نیز مخالفانی دارد اما پیش بینی می شود که تا سال 2022 تمامی این ساختارها به صورت رسمی پذیرش گردد.

 
 

6- تکنیکال تاریخی بیت کوین در سه ماهه آخر سال میلادی

از نظر تکنیکال، سه ماهه آخر سال میلادی و مخوصا دسامبر، روند صعودی شاخصهای ارز رمزی به وفور یافت می شود. در پنج سال اخیر در چهار سال ان روند بیت کوین مثبت بوده است و همین امر باعث شده است که علاقه مندان به این رمز ارز نسبت به این مومنتوم تکنیکالی روی خوش نشان دهند و انرا یکی از دلایل رشد بیت کوین قلمداد نمایند.

 
 

7- توسعه روز افزون فناوری بلاکچین و استفاده شرکت های مختلف دنیا

در دو سال گذشته بیش از صد شرکت بزرگ دنیا از ورود به این حوزه و یا خرید رمز ارز خبر داده اند. شرکت هایی که اکثرا شرکت های تکنولوژیکی و پیشرو در زمینه های فناوری هستند. یکی از مهمترین شرکت های دنیا، شرکت سرمایه گذاری گری اسکیل امریکا می باشد که به عنوان بزرگترین نهنگ دنیا نیز شناخته می شود. این شرکت با داشتن بیش از 5 میلیارد دلار بیت کوین، در صدر بزرگترین شرکت های رمز ارزی دنیا قرارداد. توسعه روزافزون شبکه های مالی، بانکی و بیمه ای و حتی بازیهای رایانه ای نیز یکی دیگر از دلایل رشد شبکه جهانی رمز ارزها در ماههای پیش رو خواهد بود.

 
 

8- فضای دیفای بسیار جذاب بوده و خواهد بود

برای کسانی که حدودا 9 ماه در این بازار سابقه داشته باشند کافیست که بخواهید دیفای را برای شما تشریح کنند، شاید با هیجان وصف ناشدنی برای شما تعریف نمایند. در این 9 ماه گذشته بطور میانگین توکن های دیفای 1000درصد مثبت خورده اند و بعضا تا 3 هزار درصد نیز رشد داشته اند. برنامه های مالی غیر متمرکز تازه در ابتدای راه خویش هستند و پیش بینی می شود گردش شبکه دیفای در تابستان 2020 به حدود 40 میلیارد دلار در روز رسیده است به حدود 100 میلیارد دلار در اوایل 2021 برسد و رشد چشمگیری را در ماههای اتی شاهد خواهیم بود.

 
 

9- افزایش بیست درصدی مخاطبان رمز ارزی در تابستان 2020

براساس آخرین داده های "DECRYPT" در تابستان 2020 بیست درصد به مخاطبان رمز ارزی جهان افزوده شده است. این آمار براساس رشد تعداد کیف های پول موجود در جهان استخراج گردیده است و مردم جهان در کیف پول های خود حدودا صد میلیارد دلار ارز رمز نگهداری می کنند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش از خود 35 درصد افزایش را نشان می دهد. پیش بینی ها حاکی از آن است که در سال 2021 چیزی در حدود 50 میلیون فعال رمز ارزی در سطح جهان داشته باشیم و همین امر باعث افزایش تقاضا برای خرید و بالطبع رشد قیمت ها خواهد شد.

 
 

10- قراردادهای آپشن

یکی از مهمترین پارامترهایی که از طریق می توان به بررسی روند صعودی یا نزولی بازار دست یافت، قراردادهای آپشن می باشد. برخی از قراردادهای آپشن برای اوایل 2021 تا قیمت 16 هزار دلار نیز بسته شده است و این درحالیست که اکثر قراردادهای شورت در قیمت 9600 دلار بسته شده اند. تفاوت اندک قیمت فعلی با قیمت قراردادهای شورت باعث شده است که کارشناسان از شروع یک روند گاوی میان مدت برای بیت کوین خبر دهند و معتقد هستند که اگر اکثریت بازار نظر مثبت به سمت صعود داشته باشند، این امر اتفاق خواهد افتاد و هم اکنون نیز اکثریت به صعود فکر می کنند و قرارداد می بندند

 
 

11- توسعه روز افزون کاربری رمز ارزها در زندگی روزمره مردم

هم اکنون اگر کسی بر روی تلفن همراه خویش موبایل بانک نداشته باشد بسیار عجیب به نظر می رسد زیرا پرداخت های انی از طریق اپ ها یا موبایل بانک ها به عادی ترین روابط مالی انسان ها تبدیل شده است. همین امر نیز تا سال 2025 احتمالا برای رمز ارزها اتفاق خواهد افتاد و هرکسی بر روی گوشی خود کیف پول اکترونیکی نداشته باشد به نظر عجیب خواهد رسید. رشد روز افزون کاربری رمز ارزها هم اکنون در جهان به شدت در حال بررسی می باشد و هم اکنون نیز بیش از1500 بار فروشگاه در جهان قابلیت پرداخت با رمز ارز را دارا می باشند. همین توسعه به مرور زمان باعث خواهد شد که رشد قیمتی رمز ارزها نیز با توسعه این امر به مرور اتفاق بیفتد

 
 

12- مقاومت 14 هزاردلاری بیت کوین می بایست شکسته شود

حدودا دو سال هست که بیت کوین نتوانسته است مقاومت بنیادین 14 هزار دلاری خود را بشکند و از آن عبور نماید. در چند مرتبه که قصد عبور از این نقطه را داشته است ناکام مانده است. کارشناسان معتقد هستند که این نقطه می بایست حتما در 2020 یا 2021 شکسته شود زیرا باقی ماندن قیمت بیت کوین در یک بازه ثابت در بلند مدت باعث می شود که سرمایه گذاران علاقه خویش به سرمایه گذاری برروی رمز ارزها را از دست بدهند. مخصوصا اینکه در سه سال گذشته بسیار از افراد بیت کوین را در قیمت های 18 تا 20 هزار دلاری خریداری کرده اند و دو سال هست که پول انها قفل شده است. شکسته شدن نقطه مقاومت 14 هزاردلاری کلید حل نهایی این معادله خواهد بود و کارشناسان زیادی به امر معتقد هستند که رشد و توسعه بیشتر رمز ارزها ریشه در این مقاومت بنیادین دارد و می بایست حتما شکسته شود.

 
 

سناریوی نزولی

images

 
 

1- گپ قراردادهای فیوچر CME در نقطه 9600 دلاری

مهمترین عاملی که دید نزولی به بازار رمز ارزها داده است، گپ ایجاد شده در نقطه 9600 دلاری برای قراردادهای آینده می باشد و از نظر تکنیکال کارشناسان زیادی معتقد هستند اگر بیت کوین می خواهد سطح های مقاومت بالاتر شبیه 14 هزار دلاری را لمس نماید حتما می بایست در یک بازه کوتاه مدت به گپ CME 9600 دلاری خود بازگردد و سپس حرکت پامپ خویش را آغاز نماید. با وجود فانداهای بسیار متعدد از روند صعودی، انتظارات جامعه رمز ارزی بگونه ای شده است که اکثر کارشناسان معتقد هستند که بیت کوین بدون پول بک به 9600 دلار می تواند خود را به سطوح بالاتر نیز برساند و این صرفا یک تحلیل تکنیکال هست و روند پرتلاطم بازارهای مالی را شامل نخواهد شد.

 
 

2- عدم پذیرش دولت ها بصورت رسمی و هک ها و پول شویی های متعدد

یکی از اولین و مهمترین پارامترهایی که سرمایه گذاران را به بازارهای مالی جذب می کند، امنیت سرمایه گذاری هست. امنیت سرمایه گذاری باعث می شود که سرمایه گذاران در سطح های مختلف قیمتی با دارایی های متنوع در این بازارها ورود نمایند. یکی از مهمترین مواردی که در دو سه سال اخیر بازارهای رمز ارزی را تهدید کرده است، وجود هک های متعدد و سرقت رمز ارزها در صرافی های مختلف بوده است. نمونه موردی ان که در همی سپتامبر 2020 در صرافی کوکوین اتفاق افتاد و 150 میلیون دلار رمز ارز به سرقت رفت. نکته بعدی دیگر پول شویی های متعدد در این بازار هست و همین امر باعث شده است که اکثر دولت ها هنوز با تایید قانونی ان مشکل داشته باشند و تمامی صرافی های خود را نیز زیر ذره بین قراردهند. هر سال به طور متوسط پنج الی هفت صرافی معتبر در دنیا به پولشویی متهم می شوند و بعضا نیز صحت انها تایید می گردد. همین دو عامل باعث سقوط های ناگهانی، عدم اعتماد برای ورود کاربران جدید و ترس از دست دادن سرمایه برای سرمایه گذاران قبلی و ایجاد صف فروش بعد از هر حادثه شده است.

 
 

تحلیل : برسیپا احمدی / گرافیک : بهار پورنقش بند / 12 مهرماه 1399

 
Bersipa Ecosystem