فوری؛ تتر جای ریپل را به عنوان سومین رمز ارز بزرگ دنیا گرفت
26 می 2020
رشد 36 درصدی تراکنش های اتریوم در دو ماهه اخیر
27 می 2020

گرانترین و لوکس مناطق کلان شهرهای ایران را بشناسید !

پش از خواندن مقاله لازم است چندین پارامتر کلیدی و مهم در این مطالعات برای مخاطبین گرامی شرح داده شود : : 1- قیمت های ارائه شده حتما می بایست قیمت هایی باشد که خرید و فروش بر مبنای آنها صورت گرفته باشد و قیمت هایی که بعضا برخی مالکین بر روی خانه های خویش می گذارند ولی خرید و فروش نمی شود ملاک امر قرار نگرفته است. 2- در این بررسی ما به کشف گرانترین محله یا کوچه در میان مناطق گران شهرها بودیم و کلیت امر شاید یک محله گرانتر از محله ذکر شده بوده باشد اما در آن منطقه خاص قطعا این امر صادق نبوده است. برای درک بهتر این موضوع تهران را مثال می زنیم که در کلیت امر گرانترین منطقه را می توان منطقه الهیه یا همان فرشته عنوان کرد اما منطقه گلستان شمالی واقع در اقدسیه از کلیت الهیه گرانتر است و ما این محله خاص را مد نظر قرار دادیم ولی اگر مبنا کلیت الهیه و اقدسیه باشد، قطعا قیمت های الهیه در یک بررسی کلی کمی گرانتر از اقدسیه می باشد. 3- در این پژوهش حداقل در هر منطقه از چندین مشاور املاک استعلام محلی گرفته شده است و سپس به سراغ مالکین رفته ایم 4- برای کشف گرانترین محله مبنای گرانترین کشف قیمت را ملاک قرار دادیم و بنا شد حداقل سه مورد شبیه این قیمت نیز در ان منطقه وجود داشته باشد تا بتوانیم آنرا گرانترین محله آن منطقه عنوان نماییم. 5- ملاک نهایی هم خرید و فروش های قطعی و واقعی در اردیبهشت ماه 1399 بوده است.

 

6 منطقه در 6 کلان شهر ایران

BERSIPA 6 CITY 1

به گزارش گروه مطالعاتی برسیپا، با بررسی میدانی از مناطق مختلف شش کلان شهر ایران ( تهران، اصفهان، مشهد، کرج، تبریز و شیراز ) و گفتگو با مشاورین املاک محلی در اردیبهشت ماه 1399، موفق به تعیین گرانترین محله های شهری ایران برای خرید ملک شدیم. در این پژوهش که در سطح شش شهر نامبرده شده صورت پذیرفته است، چهار منطقه به صورت رندم از میان مناطق احتمالی گران در هر شهر انتخاب گردید و در هر محله از حداقل پنج مشاور املاک و حداقل بیست مورد ساختمان های در حال اتمام یا به اتمام رسیده پرسش گردیده است که نتایج این تحقیقات به شرح زیر می باشد.

 
 

اقدسیه، ملاصدرا، عظیمیه، ولیعصر، سجاد و ارم

BERSIPA 6 CITY

در این پژوهش منطقه ای تحت عنوان گلستان شمالی در محله اقدسیه تهران گوی سبقت را از دیگر مناطق تهران از جمله الهیه ربوده است و قیمت های آپارتمان های صفر در این منطقه از محدوده 75 الی 88 میلیون تومان برای هر متر مربع قیمت گذاری شده اند. البته ناگفته نماند در این پژوهش چنین دست قیمت هایی نیز در الهیه و نیاوران مشاهده گردیده است اما تعدد بیشتر چنین دست آپارتمان های لوکسی در این منطقه، آن را به صدر جدول گرانترین منطقه شهری ایران و تهران کشانده است. در یک نمونه موردی در ساختمانی 8 طبقه با متراژ هر طبقه 459 متر مربع قیمت طبقه هفت آن حدودا چهل میلیارد تومان اعلام گردید! دومین شهر ایران از نظر گرانی ملک شهر اصفهان و منطقه ملاصدرا بود که قیمت های آپارتمان های لوکس و صفر آن از رنج قیمتی 42 الی 50 میلیون تومان برای هر متر مربع در تغییر بود. منطقه ملاصدرا اصفهان را می توان گرانترین منطقه شهری خارج از پایتخت در ایران نامید که قیمت های بسیار نجومی را با خود یدک می کشد. سومین منطقه گران کلان شهرها متعلق به منطقه عظیمیه کرج با متوسط قیمتی 44 میلیون تومان برای هر متر مربع بود. چهارمین منطقه گران کلان شهر در تبریز و منطقه ولیعصر قرار داشت که قیمت هایی با رنج متری 42 میلیون تومان را با خود یدک می کشیدند. منطقه سجاد مشهد پنجمین منطقه گران کلان شهرها نام گرفت که قیمت های ان با مناطق لوکس تبریز تقریبا در یک رنج قیمتی بودند و بطور میانگین قیمت هر متر مربع اپارتمان لوکس و صفر را متری 42 میلیون تومان معامله کرده بودند. و اخرین منطقه گران شهری ایران نیز متعلق به منطقه ارم شیراز بود که متوسط قیمت های ان متری 40 میلیون تومان برای هر متر مربع براورد گردیده است.

 
 

منبع : واحد تحقیق و توسعه موسسه مطالعات اقتصادی، مشاوره و سرمایه گذاری برسیپا / اردیبهشت ماه 1399

 
Bersipa Ecosystem