تسلا؛ با ارزش ترین شرکت خودروسازی جهان
21 ژوئن 2020
هزینه اشتراک تلفن ثابت در تهران چهار برابر می شود
22 ژوئن 2020

هزینه ساخت و ساز در تیرماه 1399

 

ساخت معمولی

sakht tir 4

حدودا دو ماه پیش بود که موسسه برسیپا لیست ساخت و ساز مسکن در سال 1399 را منتشر نمود. در دو ماه گذشته با توجه به رشد چشمگیر قیمت دلار؛ مصالح ساختمانی و دیگر اقلام ساخت و ساز اعم از اهن؛ یک بار دیگر هزینه های ساخت و ساز با رشد چشمگیری مواجه گردید و در بعضی موارد شاهد رشد 30 درصدی در هزینه های ساخت نیز می باشیم. در هفته اول تیرماه 1399 در یک کلان شهر و برای یک ساختمان معمولی با اسکلت بتنی، قیمت هر متر مربع ساخت و ساز از زمین تا کلید حداقل متری 3.850.000 تومان خواهد گردید. این قیمت در صورتی خواهد بود که مواردی از قبیل کمیسیون های ماده صد و تخلفات دیگر را در نظر نگیریم.

 
 

ساخت نسبتا خوب

sakht tir 2

در هفته اول تیرماه 1399 در یک کلان شهر و برای یک ساختمان با ساخت نسبتا خوب با اسکلت بتنی، قیمت هر متر مربع ساخت و ساز از زمین تا کلید حداقل متری 4.350.000 تومان خواهد گردید. این قیمت در صورتی خواهد بود که مواردی از قبیل کمیسیون های ماده صد و تخلفات دیگر را در نظر نگیریم.

 
 

ساخت های لوکس

sakht tir 3

برای ساخت و سازهای لوکس نیز با توجه به تنوع بالای مصالح لوکس، حداقل قیمت تمام شده یک ساختمان با شرایط عنوان شده اما بسیار لوکس متری 7.900.000 تومان تمام خواهد شد. این رقم شامل طراحی های با سازه های بسیار خاص که بعضا هزینه سفت کاری هر متر مربع یک خانه یا ویلا را به متری 5 میلیون تومان و بیشتر ارتفا می دهد نمی شود.

 
 

جمع بندی

با توجه به افزایش روز افزون قیمت زمین، ساخت و مسکن، پیش بینی می شود اگر اتفاق غیر منتظره و عجیب دیگری در تابستان برای این موارد رخ ندهد، به طور متوسط می توان گفت که هزینه ساخت یک خانه پنج طبقه با اسکلت بتنی در یک کلان شهر به طور متوسط متری 5 میلیون تومان هزینه در بر خواهد داشت و در خوشبینانه ترین حالت ممکن، این قیمت اگر بتواند تا انتهای سال ثابت بماند، قیمت مسکن شاید دیگر رشدی نداشته باشد و در همین نقطه قیمتی فعلی به ثبات برسد هرچند کند که سابقه این امر نشان می دهد که قیمت مسکن نیز دنباله روی قیمت دلار می باشد و اگر دلار باز هم افزایش یابد باید منتظر دستیابی به رقم های جدیدتری در عرصه ساخت و مسکن باشیم.

 
 

منبع : موسسه مطالعات اقتصادی و سرمایه گذاری برسیپا

 
Bersipa Ecosystem