5.6 میلیون توکن klv توسط مدیران کلور سوزانده شد
2 سپتامبر 2020
اختصاصی برسیپا؛ دلایل کاهش قیمت رمز ارزها در سه روز گذشته ؛ 15 شهریور 99
5 سپتامبر 2020

اختصاصی برسیپا؛ هر آنچه می بایست در مورد پروژه اوراکل bridge ترون بدانید

 

مقدمه

221

به گزارش برسیپا، قراردادهای هوشمند نوعی برنامه با زمینه و بندهای غیر قابل دستکاری می باشد که در شبکه های blockchain مستقر و اجرا می شوند. این بدان معناست که هیچ یک از طرفین (و حتی سازندگان) قادر به دستکاری کدها و عملکردهای پس از استقرار آن نیستند. بنابراین برخلاف قراردادهای سنتی کاغذی یا قراردادهای دیجیتالی که در سیستم عامل های متمرکز برنامه ریزی شده اند که در معرض تغییر ، فسخ و حذف توسط یک شخص معتمد یا شخص ثالث هستند ، قراردادهای هوشمند طرفین را به توافق می رسانند و ، یک شبکه مورد اعتماد جدید و قدرتمند ایجاد می کنند. این ویژگی قراردادهای هوشمند را به ابزاری برتر برای تحقق و اجرای توافق دیجیتالی تبدیل می کند. لازم به ذکر است که قراردادهای هوشمند در تلاشند توافق نامه های دنیای واقعی را دیجیتالی کنند. در نتیجه ، برای انجام چنین کاری ، آنها باید به داده های دنیای واقعی دسترسی پیدا کنند. با این حال ، به دلیل پروتکل های خاص اجماع اساسی ، از اتصال blockchain برای اتصال به داده های خارجی جلوگیری می شود ، بنابراین نمی تواند به داده های دنیای واقعی دسترسی پیدا کند. بنابراین توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند با مسئله اتصال این داده ها روبرو می شوند که طبق آن اکثر قراردادهای هوشمند قادر به عملکرد عملی نیستند. بدون اتصال این داده ها ، قراردادهای هوشمند و بلاکچین ها فقط ابزار و بستری هستند که به ترتیب در توکن سازی سهام و دارایی های سازمان مورد استفاده قرار می گیرند و به اندازه کافی انعطاف پذیر نیستند تا به عنوان یک اکوسیستم برنامه نویسی مورد استفاده قرار گیرند. به همین دلیل استفاده اصلی از قراردادهای هوشمندی که در شبکه TRON به کار گرفته می شوند ، توکن های ارزان قیمت و ضعیف است که یک کاربرد عادی و معمول در سایر شبکه های بلاکچین محسوب می شود. تمرکز فعلی بر روی توکن ها به دلیل عدم وجود سرویس اوراکل عمومی و کاربر پسند در شبکه TRON است. بنابراین در کنار فناوری بلاکچین ، سیستم اوراکل یک نیاز حیاتی است که با آن سیستم عامل های بلاکچین با دستیابی به داده های خارجی ، انعطاف پذیری در مدیریت انواع برنامه ها و سازمان های مستقل دیجیتال را به دست می آورند. Oracles نوعی فناوری است که از طریق آن افراد قادر به تزریق داده های دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند خود هستند. مفیدترین منبع داده ای که به عنوان خوراک داده برای تزریق اطلاعات استفاده می شود ، نقطه پایانی HTTP / HTTPS API است. همانطور که قبلاً اعلام شد ، به دلیل مکانیسم های اجماع مورد استفاده توسط blockchain ها ، blockchain ها قادر به انتقال مستقیم چنین داده های مهمی نیستند. در این مقاله ، به مسئله اتصال شبکه TRON پرداخته شده و متعاقباً راه حلی برای تزریق داده های خارجی به قراردادهای هوشمند ارائه شده است. Bridge اولین فناوری غیرمتمرکز عمومی اختصاصی در شبکه TRON است که برای فراهم کردن توانایی دسترسی به داده های خارجی در قراردادهای هوشمند توسط کاربران عادی توسعه یافته است.انتظار می رود قرارداد های هوشمند با توجه به کاربری و مزایایی که دارند با توافق نامه های دستی و دیجیتالی جایگزین شوند.

 
 

فقدان سیستم اوراکل عمومی در شبکه TRON به شدت احساس می شود

ایجاد قراردادهای هوشمند بدون فناوری اوراکل تقریباً غیرممکن است و همچنین بدون این فناوری استفاده از بلاکچین محدو به یک پلتفرم توکن سازی می شود. اگرچه تشکیلات اقتصادی قدرتمند قادر به داشتن سیستم های اوراکل اختصاصی هستند ، اما افرادی با بودجه ، توانایی ، زمان یا هر دلیل محدود دیگر قادر به تهیه این سیستم نیستند. با این حال ، همانطور که شما به خوبی می دانید ، در سراسر جهان ، مشاغل کوچک نسبت به سازمانهای قدرتمند و شرکتهای بزرگ اقتصادی از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. بنابراین فراهم کردن زیرساخت هایی برای جذب مشاغل کوچک و پیاده سازی مشاغل آنها در blockchain TRON برای پیشرفت و گسترش شبکه بسیار مهم و حیاتی است. به عنوان مثال مراکز داده در حال ظهور و ارائه دهندگان خدمات سرور همراه با سیستم های مدیریت محتوای آماده برای استفاده از WordPress، Joomla و غیره. که منجر به گسترش پیاده سازی مشاغل کوچک در اینترنت و ایجاد یک سیستم اوراکل عمومی در شبکه TRON می شود که باعث می شود افراد بتوانند مشاغل محلی یا کوچک خود را در blockchain پیاده سازی کنند و از روش پرداخت همتا به همتا شبکه TRON با استفاده از سکه و توکن های بومی بهره مند شوند.

 
 

1- ساختار اوراکل

EgwY_DFWoAISyhb

اوراکل نوعی فناوری است که شبکه بلاک چین با آن می تواند به داده های دنیای واقعی دسترسی پیدا کند. Bridge oracle از 3 قرارداد هوشمند مختلف تشکیل شده است که با یکدیگر تعامل دارند. یکی از این قراردادها قرارداد Bridge API است که قرارداد هوشمند مشتری می تواند به اوراکل Bridge متصل شود و از خدمات ارائه شده بهره مند شود و استفاده کند. قرارداد دیگر برطرف کننده آدرس Bridge oracle است که درخواست های مشتری را به خدمات صحیح از جمله سیستم اوراکل عمومی ، سیستم اوراکل غیرمتمرکز ، سیستم اوراکل سازمانی خاص و غیره هدایت می کند. آخرین قرارداد Bridge oracle connector است که درخواست مشتری را دریافت می کند و آن را در قالب یک پرسش پردازش می کند و داده های خاصی را منتشر می کند که با تماشای سرورهای اوراکل قابل خواندن است. توجه داشته باشید که تعاملات بین قراردادهای هوشمند Bridge به گونه ای برقرار شده است که ارتقا سیستم Bridge oracle به نسخه بالاتر با ویژگی های بیشتر و بدون بروز اختلال در قرارداد کاربران قبلی امکان پذیر است. پس از انتشار اطلاعات در بلاکچین توسط Bridge اتصال دهنده اوراکل ، سرورهای Bridge oracle که در حال تماشای قرارداد هوشمند اتصال هستند ، گروهی از اطلاعات را دریافت می کنند که از آن اطلاعت می توان الزامات دنیای بلاکچین را از داده های دنیای واقعی تشخیص داد.

 
 

2- روش های پرداخت

برای ثبت درخواست تزریق اطلاعات در سیستم Bridge oracle ، کاربران باید پول بپردازند. Bridge oracle دو روش پرداخت مختلف را برای پرداخت هزینه درخواستهای کاربران از جمله: 1. BRG (پل توکن) 2. TRX قیمت یک درخواست براساس الگوریتم خاصی محاسبه می شود و مبلغ به طور خودکار از قرارداد کاربر پرداخت می شود. در واقع برای استفاده از سیستم Bridge oracle ، قرارداد کاربر توسط BRG یا TRX پرداخت می شود. قبل از بحث در مورد روند پرداخت ، توجه داشته باشید که قیمت درخواست براساس TRX محاسبه می شود. بنابراین برای داشتن قیمت براساس رمز BRG ، باید نرخ ارز BRG / TRX هر لحظه در دسترس باشد برای سیستم قیمت گذاری ما که قیمت مبتنی بر BRG به راحتی با آن محاسبه شود. برای حل این مسئله ، رباتی تولید شده است که نرخ ارز BRG / TRX را به طور مداوم مشاهده می کند و آن را با نرخی که به سیستم قیمت گذاری Bridge oracle تزریق می شود مقایسه می کند. اگر اختلاف بیش از 1٪ باشد ، این ربات قیمت را به روز می کند و نرخ جدید ارز را به بلاکچین تزریق می کند و هزینه درخواست های بعدی بر اساس نرخ جدید ارز محاسبه می شود. در مرحله اول Bridge oracle تعادل BRG قرارداد کاربر را بررسی می کند. اگر با توجه به هزینه درخواست موجودی کافی در قرارداد کاربر وجود داشته باشد ، Bridge قرارداد کاربر را با استفاده از BRG توکن به طور خودکار دریافت می کند. اگر موجودی BRG در قرارداد کاربر کافی نباشد ، در مرحله دوم Bridge oracle موجودی TRX قرارداد کاربر را بررسی می کند. این بار اگر موجودی TRX در قرارداد کاربر به اندازه کافی وجود داشته باشد ، Bridge قرارداد کاربر را توسط TRX هزینه می کند. اگر تعادل BRG و TRX در قرارداد کاربر کافی نباشد ، درخواست کاربر رد می شود و هیچ پاسخی به سیستم هوشمند کاربر توسط سیستم Bridge oracle گزارش نمی شود. هزینه قرارداد کاربر با استفاده از توکن BRG شامل درصدی تخفیف در مقایسه با روش پرداخت TRX است. در واقع پرداخت توکن BRG مقرون به صرفه تر از پرداخت با TRX برای درج درخواست در سیستم Bridge oracle است.

 
 

3- Business Plans

چندین نوع برنامه وجود دارد که افراد می توانند در سیستم Bridge شرکت کنند و از این پروژه درآمد کسب کنند به شرح زیر است: خرید و سرمایه گذاری بر روی نشانه های BRG به عنوان سهام یک پروژه با پتانسیل بالا تجارت BRG در مبادلات پس از لیست کردن فروش داده های اختصاصی و ویژه برای نشانه های BRG به عنوان خطاب های سازمانی شرکت در سیستم سخنرانی غیرمتمرکز Bridge به عنوان یک گره و کسب پاداش های تشویقی

 
 

4- نتیجه گیری

قراردادهای هوشمند قرار است مشاغل را تغییر دهند و فعالیتهای یک سازمان را به طور خودکار انجام دهند. با این وجود بدون قرار دادن اطلاعات دنیای واقعی در قراردادهای هوشمند ، آنها فقط می توانند به عنوان ابزاری برای توزیع سهام یک شرکت مورد استفاده قرار گیرند. بنابراین یک سیستم فنی مورد نیاز است که از طریق آن داده های دنیای واقعی به قراردادهای هوشمند تزریق شود، که این سیستم در شبکه های بلاکچین غیرمتمرکز مستقر هستند. این فناوری سیستم اوراکل است. شبکه TRON ادعا می کند که بهترین بستر را برای توسعه dapps دارد و بنیاد TRON به منظور جذب هرچه بیشتر توسعه دهندگان برای افزایش تعداد dapps در شبکه و متعاقباً گسترش اکوسیستم و جامعه آن، در حال ارتقا شبکه TRON به طور مداوم است. البته شبکه TRON در رتبه دوم بلاکچین ها از نظر تعداد dapps با تقریبا 750 dapp قرار دارد که موفقیت خوبی است. با این وجود در بلاکچین اتریوم که در رتبه اول رتبه بندی بلاکچین ها قرار دارد ، بیش از 3000 dapp ایجاد شده است و چنین تفاوتی بین تعداد dapp های بلاک چین های اول و دوم بسیار زیاد است. چنین شکاف بزرگی از کمبود مهمی ناشی می شود که به طور قابل توجهی در شبکه TRON احساس می شود. باید یک راه حل عملی برای پر کردن این خلا وجود داشته باشد که بر اساس آن TRON قادر است از Ethereum پیشی بگیرد و در رتبه بندی بلاکچین ها قرار می گیرد. راه حل ارائه سیستم اوراکل عمومی است. متأسفانه هیچ سیستم اوراکل عمومی در شبکه TRON وجود ندارد ، بنابراین کاربران عمومی نمی توانند به عنوان کاربر فعال در اکوسیستم TRON شرکت کنند و از دید کاربران عادی ، شبکه TRON فقط یک اکوسیستم توکن سازی است. به راحتی می توان گفت که ایجاد dapp برای یک کاربر عادی بدون سرویس اوراکل تقریباً غیرممکن است. همانطور که در ابتدای زمینه اعلام شد ، در همه دنیا کسب و کارهای کوچک از سازمانهای قدرتمند و بنگاههای اقتصادی بزرگ اهمیت بیشتری دارند. بنابراین ایجاد زیرساختی برای جذب مشاغل کوچک و پیاده سازی مشاغل آنها در زنجیره بلوک TRON برای پیشرفت و گسترش شبکه بسیار حیاتی است. بیایید در مورد پروژه های تحت وب بحث کنیم. به عنوان مراکز داده نوظهور و ارائه دهندگان خدمات سرور همراه با سیستم های مدیریت محتوای آماده برای استفاده از جمله وردپرس ، جوملا و غیره. این سیستم ها منجر به گسترش پیاده سازی مشاغل کوچک در اینترنت به طور گسترده ، و ایجاد یک سیستم اوراکل عمومی در شبکه TRON نیز تأثیر مشابهی خواهد داشت و باعث می شود کاربران عادی بتوانند مشاغل محلی یا کوچک خود را در بلاکچین پیاده سازی کنند و از مزایای رو در رو بودن نیز بهره مند شوند. روش های پرداخت شبکه TRON با استفاده از سکه و توکن های بومی ، به صورت سازگار است. پروژه بریج اولین سیستم اوراکل عمومی است که برای حل چنین مسئله ای و ارائه چنین خدماتی ساخته شده است.

 
 

5- عرضه اولیه

Eg_7trJWsAY-eru

عرضه اولیه BRG قرار است از نیمه ماه سپتامبر در صرافی BW رسما بصورت IEO ارائه شود. قیمت پایه و مبنا برای این توکن هنوز به صورت رسمی اعلام نگردیده است اما به نظر می رسد که با توجه به ذخیره اسمی ده میلیاردی این توکن، قیمت پایه زیر قیمت یک دهم دلار پیش بینی شده است که 20 درصد ان یعنی حدود دو میلیارد توکن بی ار جی در عرضه اولیه بفروش می رسد. البته حضور در این عرضه اولیه در صرافی BW هم به راحتی نیست و نیازمند تایید سه مرحله ای هویت اطلاعات شخصی می باشد.

 
 

6- نقشه راه

Egn_V4JXsAIdGIO

بر اساس نقشه راه پیش بینی شده برای BRG ، این توکن قرار است تا اخر سپتامبر در DIDIFINEX و BW لیست شود و تا آخر سال 2020 میلادی نیز در حداقل پنج صرافی معتبر دنیا لیست خواهد شد. هدف نهایی این اوراکل نیز در سال 2022 رسیدن به یک ساختار غیر متمرکز اوراکل مجزا برای BRG خواهد بود.

 
 

محقق : برسیپا احمدی / ترجمه و گرافیک : بهار پورنقش بند ؛ فریبا باستان/ موسسه برسیپا / 15 شهریور 1399

 
Bersipa Ecosystem