شش نکته مهم در مورد بیت کوین که همگان باید بدانند !
27 می 2020
فراخوان جذب نیرو در هلدینگ P&b
28 می 2020

میانگین قیمت مسکن در کلان شهرهای ایران در سال 99

 

به گزارش تیم تحقیق و توسعه برسیپا، با بررسی میدانی، پرسش از مشاورین املاک، و میانگین گیری حداقل هشت منطقه که شامل مناطق گران، متوسط و ارزان می گردید؛ میانگین قیمتی خرید یک خانه صفر تا حداکثر دو سال ساخت در کلان شهرهای ایران در اردیبهشت ماه 1399 استخراج گردید. در این پژوهش سعی شده است که مبنای کار براساس یک آپارتمان با سطح متوسط ساخت از نظر مصالح باشد و برای کشف حدودی قیمت سعی کردیم ساخت های بسیار ضعیف یا بسیار لوکس را در نظر نگیریم. نتایج تحقیقات زیر به صورت ذیل استخراج گردیده است :

 
 

تهران

BERSIPA mid buy 1

میانگین قیمت خرید خانه در شهر تهران در اردیبهشت ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل برای هر متر مربع حدودا 2 میلیون تومان افزایش یافته است و به رقم شانزده میلیون و نهصد هزار تومان برای هر متر مربع رسیده است.

 
 

اصفهان

BERSIPA mid buy 2

در کلان شهر اصفهان که به عنوان گرانترین کلان شهر ایران بعد تهران در چند سال اخیر خود را نشان داده است، میانگین خرید خانه در این شهر نیز با رشد 1.5 میلیون تومان نسبت به مدت مشابه سال قبل به قیمت یازده میلیون و یکصد هزار تومان برای هر متر مربع رسیده است.

 
 

کرج

BERSIPA mid buy 3

در کلان شهر کرج نیز میانگین خرید خانه در اردیبهشت 99 به طور متوسط متری ده میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان برای هر متر مربع براورد گردیده است

 
 

تبریز

BERSIPA mid buy 4

چهارمین کلان شهر گران ایران، بی شک لقبی هست که می توان به تبریز داد و شما برای خرید خانه در یک منطقه متوسط این شهر می بایست حداقل متری ده میلیون تومان هزینه نمایید

 
 

مشهد

BERSIPA mid buy 5

مشهد، با وجود اینکه دومین شهر از نظر جمعیتی در ایران محسوب می شود اما از نظر میانگین قیمت ملک، پنجمین شهر ایران محسوب می شود و برای خرید یک خانه در یک محله متوسط این شهر می بایست برای هر متر مربع ، نه میلیون و هفتصد هزار تومان هزینه نمایید.

 
 

شیراز

BERSIPA mid buy 6

شیراز زیبا و چشم نواز نیز در یک سال گذشته به طور میانگین با رشدی 1.4 میلیون تومانی برای قیمت مسکن در کلیه مناطق مواجه گردیده است و برای خرید یک خانه در یک محله متوسط این شهر می بایست متری نه و نیم میلیون تومان کنار بگذارید.

 
 

رشت

BERSIPA mid buy 7

در این لیست، رشت تنها کلان شهر شمالی می باشد که در بررسی های صورت پذیرفته اعداد ان استخراج گردیده است. نکته جالب در مورد رشت را می توان بیشترین تغییرات قیمتی برای میانگین قیمت خرید خانه در کلان شهرهای ایران ( به جز تهران ) عنوان کرد به طوری که قیمت میانگین هر متر مربع خانه در رشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته متری یک میلیون و ششصد هزار تومان افزایش داشته است. با بررسی های صورت پذیرفته، میانگین قیمت خرید یک خانه در یک منطقه متوسط در رشت در اردیبهشت ماه 99 متری هشت میلیون و ششصد هزار تومان برآورد گردیده است.

 
 

اهواز

BERSIPA mid buy 8

اهواز، اولین کلان شهر بالای یک میلیون نفر جمعیت در ایران می باشد که قیمت میانگین هر متر مربع خانه در ان هنوز هم زیر هشت میلیون تومان قرار دارد. بدین صورت که شما برای خرید یک خانه در یک منطقه سطح متوسط اهواز می بایست برای هر متر مربع، هفت میلیون و نهصد و پنجاه هزار تومان کنار بگذارید.

 
 

کرمانشاه

BERSIPA mid buy 9

کرمانشاه را دیگر باید یک کلان شهر در ایران به حساب بیاوریم زیرا جمعیت این شهر ( منطقه شهری ) به عدد یک میلیون نفر نزدیک شده است. در بررسی های صورت گرفته، میانگین خرید خانه در یک منطقه متوسط در شهر کرمانشاه متری هفت میلیون و صد هزار تومان برآورد قیمتی گردیده است.

 
 

منبع : موسسه مطالعات اقتصادی، مشاوره و سرمایه گذاری برسیپا

 
Bersipa Ecosystem