قوانین رمز ارز براساس شرع اسلام می باشد
15 جولای 2020
ارزش توکن Compound پنج برابر بیشتر از ارزش واقعی آن است
16 جولای 2020

سه غول بزرگ مخابراتی دنیا درصدد یک راه بلاکچینی برای کاهش هزینه رومینگ هستند

 

استفاده از بلاکچین برای پرداخت‌های رومینگ توسط سه غول مخابراتی دنیا

4

سه رهبر جهانی صنعت مخابرات، Telefónica (اسپانیا)، Deutsche Telekom (آلمان) و Vodafone (بریتانیا)، به‌طور مشترک یک راه‌حل بلاکچین را برای پرداخت‌ قرارداد‌های تخفیف رومینگ نهایی کرده‌اند. انتظار می‌رود راه‌حل توسعه داده‌شده توسط استارت‌آپ بلاکچینی Clear، هزینه‌ها را برای این شرکت‌های مخابراتی کاهش داده و پرداخت‌های کارآمدتری برای معاملات بین شرکت‌ها فراهم کند. Telefonónica و Deutsche Telekom هر دو در اوایل سال جاری در یک سرمایه‌گذاری 13 میلیون دلاری برای Clear شرکت کرده بودند تا از این استارت‌آپ در توسعه سیستم پرداخت بلاکچین آن پشتیبانی کنند. راه‌حل آزمایشی نهایی شامل سیستمی برای تسویه خودکار برای رومینگ داده در سال 2019 بوده است. استفاده از این سیستم، Telefónica، Deutsche Telekom و Vodafone را قادر می‌سازد تا«در عرض چند دقیقه» به نتایج سالانه پرداخت‌ها دست یافته و اطلاعات در لحظه (real-time) و چند‌طرفه را برای داده‌های ناهم‌خوان ارائه دهد. ارائه‌دهندگان همچنین قادر به به‌روزرسانی یا اصلاح اطلاعات روی سیستم هستند. یوهانس اوپیتز، نایب‌رئیس خدمات رومینگ در Deutsche Telekom، مزایای استفاده از راه‌حل بلاکچین را برای زیرساخت‌های درحال‌توسعه جهانی ارتباطات توضیح داد:

 
 

توافق‌نامه تخفیف رومینگ یک فرآیند پیچیده و پرهزینه است که مستعد خطا است. اپراتورها با استفاده از راه‌حل Clear، قادر به انجام بی‌عیب و نقص معاملات با یک اکوسیستم از شرکا خواهند بود - یک توانایی مهم در اکوسیستم 5G و Edge، که در آن رشد چشمگیر روابط تجاری اپراتورها و مدل‌های تجاری را پیش‌بینی می‌کنیم.

 
 

این سه غول مخابراتی با این امیدواری که پرداخت خودکار رومینگ باعث تقویت پشتیبانی از خدمات جدید موردنیاز برای فناوریهای 5G، محاسبات Edge و IoT شود، از ارائه‌دهندگان دیگر خواستند تا به شبکه Clear بپیوندند. بنیان‌گذار و رئیس اجرایی Clear، اران هاگیگ گفت:

 
 

این راه‌حل می‌تواند کنترل، امنیت و حفظ حریم خصوصی را برای تسویه قرارداد بین شرکت‌ها تضمین کند.

 
 

شریف بکیر، مدیرکل خدمات رومینگ Vodafone، به این سیستم به‌عنوان نقشه راه آینده برای زیرساخت‌های مخابراتی اشاره کرد و خاطرنشان کرد:

 
 

فناوری‌های جدید و پیچیده‌تر مانند 5G و IoT، نوآوری‌های اساسی‌تری در رومینگ ایجاد خواهند کرد و دیجیتالی شدن را به سطح بالاتری ارتقا خواهند داد. Vodafone معتقد است که بلاکچین راه‌حل آن‌هاست و استفاده از آن مبنای نوآوری پایدار را ایجاد می‌کند. راه‌حل Clear جلوه‌ی خوبی از مزایای استفاده از بلاکچین است.

 
 

بلاکچین و شرکت‌های مخابراتی برتر

 
 

نکته قابل‌توجه این است که هر سه ارائه‌دهنده قبل از روی آوردن به این فناوری برای توافق‌نامه‌های رومینگ بین اپراتوری، از قبل وارد اجرای بلاکچین شده بودند. Teléfonica در ژانویه از همکاری با انجمن پارک‌های علم و فناوری خبر داد تا به حدود 8000 بنگاه تجاری اجازه دسترسی به بلاکچین خود را اعطا کند. این شرکت همچنین پیش ‌از این در زمینهٔ اپلیکیشن‌های بلاکچین با مایکروسافت و IBM همکاری داشته است. در پاییز سال 2019، یک شرکت تابعه Deutsche Telekom یک اکوسیستم بلاکچین آلمانی را برای مشتریان سازمانی راه‌اندازی کرد و با بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی وایرلس کره جنوبی، SK Telecom، در توسعه راه‌حل تائید هویت مبتنی بر بلاکچین همکاری کرده است. در ماه مارس، Vodafone اعلام کرد که در حال کشف یک پلتفرم هویت دیجیتال مبتنی بر بلاکچین است تا به تائید تأمین‌کنندگان خود در سراسر زنجیره ارزش خود کمک کند.

 
Bersipa Ecosystem