دیگر هیچ شرکت و نهادی در دنیا ترسی از ورود به بازار رمز ارزها ندارد
25 جولای 2020
رکورد تاریخی شبکه جهانی رمز ارزها؛ 300 میلیارد دلار !
26 جولای 2020

دلایل رشد 17 درصدی اتریوم در سه روز گذشته چه بود ؟

 
19

از ابتدای هفته جاری اتریوم، بیش از 17٪ رشد داشته و به نظر می‌رسد این امر به افزایش بکارگیری استیبل‌کوین‌ها و ظهور اپلیکیشن‌های DeFi مرتبط می‌باشد. معامله‌گران نیز با وضع قراردادهای آپشن خرید به ارزش 720 دلار تا ماه دسامبر، موجب افزایش 17 درصدی قیمت اتریوم در هفته جاری شدند. اما احتمال اینکه قیمت اتریوم تا 160 درصد افزایش یابد، چقدر است؟ براساس گزارش کوین‌تلگراف، میزان استفاده از شبکه اتریوم، از بیت‌کوین پیشی گرفته و در حال حاضر دو برابر حجم تعیین شده آن در سال 2019 می‌باشد. از دیگر از عوامل پس زمینه این صعود، خبر انتشار شبکه آزمایشی نهایی اتریوم 2.0 است که برای 4 آگوست برنامه‌ریزی شده. به نظر می‌رسد علی‌رغم افزایش فعلی هزینه‌های گس (gas)، سرمایه‌گذاران از روحیه خوبی برخوردار هستند؛ به طوری که در طی هفته گذشته، با هجوم آنها به بازار قراردادهای آپشن، حجم سفارشات فعال خرید (open interest) اتریوم به رکورد جدید 230 میلیون دلار رسید. برخی از قراردادهای آپشن تا پایان 25 دسامبر، به طرز عجیبی، به نرخ چشمگیر 720 دلار دست یافتند و رسیدن به رشد 160 درصدی این قراردادها تا آن تاریخ، تاحدودی خوش‌بینانه است. در طی روز گذشته 6 هزار قرارداد آپشن خرید معامله شد و 6 هزار قرارداد دیگر، با نرخ تعیین شده 400 تا 880 دلار، برای تاریخ 25 سپتامبر معامله گردید. این معاملات بیش از 3.2 میلیون دلار به حجم سفارشات فعال خرید افزودند.

 
 

احتمال رسیدن اتریوم به بیش از 400 دلار

با وجود بیش از دو ماه تا پایان مهلت ماه سپتامبر، ترید اتریوم 400 دلاری از احتمال وقوع بسیار کمی برخوردار است. در حال حاضر بر اساس مدل قیمت‌گذاری Black & Scholes احتمال معامله اتریوم با قیمت 400 دلار، 18% و همین احتمال برای قیمت 720 دلار، تنها 3٪ می‌باشد. بر اساس تصویر بالا، آپشن‌های منقضی شده سپتامبر با قیمت کمتر از 0.03 اتریوم معامله می‌شوند؛ بنابراین نباید با نرخ‌های پیشنهادی نسبتا کم خوش‌بینانه ارزش برابری داشته باشند.

 
 

نسبت آپشن‌های خرید و فروش می‌تواند فریب‌دهنده باشد

سرمایه‌گذاران می‌بایست به آپشن‌های سفارش خریدی که به مقدار ماکزیمم تاریخی خود می‌رسند توجه کمتری داشته باشند و در عوض بیشتر بر روی میزان سود پرداختی آنها متمرکز شوند. بعید است نرخهای تعیین شده بالای 400 دلار، بر شاخص‌ها از جمله نسبت آپشن خرید/فروش تأثیر گذار باشند.

 
 

بازارهای آتی شاخص‌های بهتری را ارائه می‌دهند

یک راه بهتر جهت سنجش علاقه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، بهره دیرکرد است. این امر مستلزم محاسبه وثیقه قراردادهای بلندمدت آتی در ازای قیمت فعلی اتریوم (ETH) می‌باشد. چنین شاخصی که بعنوان مبنا شناخته می‌شود، اخیراً به نرخ سالانه تأثیرگذار 12٪ رسیده است. براساس شکل بالا، تثبیت سیکل‌های بالاتر از 10٪ به این زودی‌ها اتفاق نمی‌افتد. چنین تثبیتی، آخرین بار در 8 مارس، درست قبل از اینکه اتریوم روند اصصلاحی «دوشنبه خونین» را آغاز کند مشاهده گردید.

 
 

علی‌رغم این احتمالات، گاوها ممکن است در حال کشف چیزی جدید باشند

آیا این خوش‌بینی بیش از حد که ناشی از رونق صنعت DeFi است، موجب هجوم سرمایه‌گذاران برای خرید آپشن‌های اختیار خرید با شانس پایین می‌شود؟ به احتمال زیاد، بله؛ اما در حال حاضر هیچ راهی جهت تعیین هزینه انقضا آپشن بیشتر از 400 دلار برای ماه‌های سپتامبر و دسامبر در دسترس نیست.

 
Bersipa Ecosystem