نکات مهمی که افراد آماتور برای ورود به بازار رمز ارزی می بایست بدانند
14 سپتامبر 2020
اختصاصی برسیپا؛ هرآنچه می بایست در مورد شبکه ERC20 و TRC20 بدانید
19 سپتامبر 2020

تفاوت عرضه اولیه IEO، IAO ، ICO در چیست ؟

 
224

به گزارش برسیپا؛ عرضه اولیه، مبحث جدیدی در بازارهای مالی دنیا نیست و سالهاست که این بحث را در دیگر بازارهای سرمایه همچون بورس نیز شنیده ایم. عرضه اولیه همیشه با ریسک بالا همراه بوده است و گاها در زمان کمی به نرخ های بسیار بالایی نیز دست یافته اند. عرضه اولیه در دنیای رمز ارزها، عمری کمتر از شش سال دارد و هنوز ساختارهای منسجم و دقیقی برای آن بدست نیامده است اما در این مدت کوتاه توانسته است جای خود را در میان سرمایه گذاران این بازار باز نماید و به یک شیوه پر زرق و برق برای سود آوری بالا تبدیل شود. در این مقاله می خواهیم تفاوت عرضه اولیه در بازار رمزی ارزی را بررسی نماییم و بدانیم ریسک های سرمایه گذاری در ان چگونه است و چگونه می توان در آنها ورود نمود و به موفقیت دست یافت. پس با ما همراه باشید :

 
 

ICO : Initial Coin Offering

Ico Bitcoin Cryptocurrency People Mining Vector

به عرضه اولیه کوین ها یا توکن هایی گفته می شود که در بستر پلاتفرم شرکت های توسعه دهنده یا سایت های شخصی انها یا سایت هایی که توسعه دهندگان انها را تایید کنند ارائه می شود. در این نوع عرضه، اصولا قیمت های پایه بسیار پایین ارائه می شود و می توان با حضور در آنها به سودهای خوبی دست یافت اما چند نکته مهم در این خصوص وجود دارد که در طی چند سال اخیر چیزی در حدود 97 درصد پروژه های ICO نا موفق یا کلاهبرداری بوده است و پول سرمایه گذاران از بین رفته است. در این بین فقط 3 درصد انها توانسته اند موفقیت لازم را به دست آورند و توسعه و قیمت های بالا به خود بگیرند که معروفترین انها اتریوم بوده است. در این نوع عرضه هیچ شرکت، صرافی یا رفرنس مورد اطمینانی معمولا وجود ندارد که ان را تایید یا رد نمایند و افرادی که قصد حضور در ICO ها را دارند می بایست با دانش و تخصص لازم به بررسی WHITEPAPER و وبسایت توسعه دهندگان بپردازند. به علت وجود ICO های بسیار زیادی که هر روزه در دنیای رمز ارزها وجود دارد، ورود به این حوزه اکثرا می بایست توسط متخصصین بررسی و صورت گیرد و هیچ شخص عادی و بدون علمی نمی تواند کلاهبرداری یا روند اصولی یک پروژه واقعی را تشخیص دهد.

 
 

IEO : Initial Exchange Offering

Initial-Exchange-Offering-IEO-1-1

مطمئن ترین نوع عرضه کوین ها یا توکن ها در دنیا، IEO می باشد زیرا این نوع عرضه حتما می بایست در یک صرافی معتبر صورت پذیرد و صرافی کار شما را بدون آنکه دیگر نیاز باشد بصورت تخصصی بررسی نمایید، انجام می دهد و هیچ صرافی معتبری در دنیا اگر یک توکن یا کوین را مورد تایید قرار ندهد، انرا در لیست عرضه اولیه خویش وارد نمی کند. از این رو می توان ان را از بابت کلاهبرداری یا واقعی بودن پروژه تا حد بسیار زیادی تشخیص داد. البته تایید و ورود به عرضه اولیه در یک صرافی ملاکی بر این نخواهد بود که اگر شما با اطمینان به این پروژه ورود کنید سودهای کلانی خواهید گرفت، بلکه روند صعودی قیمت بستگی به عملکرد و کارایی و مارکتی خواهد داشت که ان کوین به خود خواهد گرفت و بعضا دیده شده است که برخی توکن ها که سیستم علمی انها مورد تایید بوده است نیز در مارکت به مدت چندین ماه نیز قیمتی کمتر از عرضه اولیه خود معامله شده اند. معمولا IEO ها بر خلاف اکثر ICO با محدودیت عرضه و محدویت خرید همراه می باشد و حداقل از صد تتر یا دو هزار تتر در تلرانس خواهند بود. برای حضور در IEO ها در تمامی صرافی های جهان، احراز هویت اطلاعات شخصی افراد الزامیست و به صرف داشتن اکانت امکان خرید انها نمی باشد.

 
 

IAO : Initial APPLICATION Offering

615417_13734137_2565238_3a151d66_image

نوع دیگری از عرضه اولیه نیز وجود که البته نسبت به دو مورد قبلی سهم کمتری در عرضه اولیه در جهان دارد. این نوع عرضه اولیه از طریق یک کیف پول و به صورت OFFER اولیه ارائه می شود. برای خرید این عرضه اولیه ها احتیاج به تایید یا احراز هویت نیست و شما می بایست فقط کیف پولی که درآن امکان خرید عرضه اولیه هست را داشته باشید. برای خرید این نوع عرضه، معمولا یک جفت ارز که اکثرا تتر یا ترون هستند، ارائه می شود و شما از طریق خرید این دو کوین و توکن، در قسمت SWAP کیف پول می توانید انرا با ارز ارائه شده جفت بزنید و به هر میزانی که می خواهید خرید نمایید. معمولا سقفی برای چنین خریدی وجود ندارد ولی کارمزدهای بالای سواپ که اصولا پنج درصد کل حجم خرید هست و یا زمان طولانی واریز خرید ممکن است دردسرهایی را برای شما بوجود آورد. این عرضه نیز شبیه IEO از امنیت بالایی از لحاظ واقعی بودن روبه رو هستند که زیرا هیچ کیف پول معتبری اعتبار خویش را برای یک پروژه جعلی به زیر سوال نخواهد برد.

 
 

سخن نهایی :

سعی کنید برای حضور در پروژه های عرضه اولیه، حتما با کارشناسان خبره این زمینه مشورت نمایید و نظر تخصصی انها را مطلع گردید. بعضا بسیاری از پروژه هایی که بصورت ICO هستند انقدر زیبا و با ساختار منسجم ارائه شده اند که حتی برخی کارشناسان کم تجربه را نیز برای حضور درانها وسوسه می نمایید و این وسوسه کردن نیز اصولا با قیمت های بسیار پایینی که به نسبت حجم عرضه شده ارائه می شود صورت می پذیرد. حتی در عرضه اولیه به صورت IAO یا IEO هم می بایست با دقت بیشتری حتی نسبت به ICO ها عمل کرد زیرا هر توکن یا کوینی امکان رشد بالا نخواهد داشت وممکن است سرمایه گذاری شما به مدت زیادی قفل شود یا حتی مجبور شوید در نهایت با قیمتی زیر قیمت خرید به فروش برسانید.

 
 

منبع : موسسه برسیپا / گرافیک : بهار پورنقش بند ؛ فریبا باستان / 28 شهریور 1399

 
Bersipa Ecosystem