اختصاصی برسیپا؛ دلایل کاهش قیمت رمز ارزها در سه روز گذشته ؛ 15 شهریور 99
5 سپتامبر 2020
ریزش بازار توکن های دیفای همزمان با ریزش بازارهای مالی جهان
9 سپتامبر 2020

به چند دلیل می بایست شاهد رکورد شکنی قیمت بیت کوین و اتریوم در ماههای آینده باشیم

 
266

 
 

1- قراردادهای فیوچر

در زمان نگارش این مقاله، قراردادهای فیوچر در باینانس به بالاترین رکورد تاریخی خود رسیده اند و قیمت های تعیین شده برای بیت کوین بعضا تا 30 هزار دلار نیز رسیده است. اگر در انتهای سال میلادی 2020، قیمت بیت کوین حداقل تا سطح 15 هزار دلار نرسد، حداقل مبلغ 100 میلیون دلار قراردادهای آتی لیکویید خواهد شد و به دلیل اینکه اکثر افرادی که در قراردادهای فیوچر فعالیت می کنند، کهنه کاران و حرفه ای ها بازار و بعضا نهنگ های رمز ارزی هستند به این راحتی ها نخواهند گذاشت بازار به سمت حجم فروش روانه شود.

 
 

2- تقاضای بالا و ورود خریداران خرد

در یکسال گذشته حجم ورود خریداران خرد بازار رمز ارزی به بیش از دو برابر رسیده است و تقاضای بالای یکی از عوامل اصلی رشد قیمت ها بوده است. بر اساس نمودار رشدی که در ماههای آتی از این بازار موجود می باشد، پیش بینی می شود تا اخر سال 2020 تعداد کاربران این بازار در سطح جهان به حدود شصت میلیون نفر برسد

 
 

3- داده های اجتماعی social volume

داده‌های مربوط به شاخص «حجم اجتماعی» (social volume) نشان می‌دهد که بیت‌کوین ممکن است به‌زودی یک ‌روند معکوس را آغاز کند. حرکت نزولی بیت‌کوین پیامدهای گسترده‌ای برای بازار رمزارزی داشته است، چنان‌که با خروج فروشندگان از پوزشن‌های سودآور، بازار آلت‌کوین‌ها نیز ریزش کرد. با این ‌حال، نشانه‌هایی از فروکش کردن فروش جمعی دیده می‌شود و بازگشت قیمت در کوتاه‌مدت ممکن است. داده‌های پلتفرم تحلیلی Santiment نشان می‌دهد بیت‌کوین ممکن است به‌زودی یک‌ روند معکوس را آغاز کند. این شرکت خاطرنشان می‌کند که شاخص «حجم اجتماعی» (social volume) در حال افزایش است، اتفاقی که از نظر تاریخی در زمان نقاط عطف روند کوتاه‌مدت بیت‌کوین رخ می‌دهد: همچنان که تریدرها در مورد اینکه آیا «دامپ بیت‌کوین تازه آغاز شده است» یا اینکه «فرصت خرید در کف به سرانجام رسیده است»، دودسته ‌می‌شوند، بیت‌کوین به بالاترین حجم اجتماعی خود در 16 روز گذشته رسیده است. افزایش حجم اجتماعی معمولاً نشان‌دهنده وارونگی روند کوتاه-میان‌مدت است. اگر بیت‌کوین روند نزولی خود را معکوس کند، واکنش به سطح 11000 دلار، چشم‌انداز میان‌مدت آن را ترسیم خواهد کرد.

 
 

4- ناتوانی بیت کوین در رسیدن و شکستن نقطه مقاومت 14 هزار دلار

در چند ماه گذشته پیش بینی می شد که با رخداد هاوینگ بیت کوین، قیمت این رمز ارز به شدت افزایش یابد اما بیت کوین روند کاملا ارام صعودی به خود داشت و بارها در میان نقاط حمایت و مقاومت در حرکت بود. در شش ماه گذشته بیت کوین توانسته است قیمت سابق خویش در فوریه 2020 را دوباره بازگرداند و به سمت سطح مقاومت قوی 14 هزار دلاری یورش برد که در چند بار حمله نتوانست انرا بشکند و عبور نماید. به نظر می رسد برای رسیدن به این سطح مقاومت و عبور از ان یک اصلاح اساسی برای بیت کوین نیاز مبرم به حساب می آمد و شاید این اصلاح بتواند در جهش بعدی بیت کوین انرا یاری نماید تا این سطح قوی و بنیادین را از پیش رو بردارد.

 
 

5- علاقه شرکت های بزرگ تکنولوژی به حوزه بلاکچین

روزی نیست که خبری از حضور یا شراکت یک شرکت مهم تکنولوژی در دنیا با یک شرکت بلاکچینی نداشته باشیم. اکثر میلیاردهای دنیا نیز حتی برای سرگرمی هم که شده باشد مقداری بیت کوین یا اتریوم خریداری نموده اند و بعضا حتی نهنگ نیز هستند. این حوزه دیر یا زود جای خود را در عرصه اقتصاد جهانی باز خواهد کرد و شرکت های دنیا هم نمی خواهند از این قضیه عقب بمانند و به سرعت خود را با این حوزه وقف خواهند داد و همین امر باعث خواهد شد که سال 2021 را سال شکوفایی صنعت ارز رمزی بعد از سه سال لقب بگیرد. در سال 2020 توکن های دیفای انقلاب قیمتی در این حوزه برپا نمودند و با کاربری گرفتن اکثر انها شبیه توکن چین لینک یا لند، می بایست منتظر قریب الوقوع اکثر این توکن های معتبر در دیگر بازارهای مالی دنیا باشیم.

 
 

6- علاقه بانک های امریکایی به حضور در صنعت بلاکچین

یکی از موانع بزرگ این صنعت در سالهای اخیر، مخالفت دولت امریکا با توسعه این صنعت بود و بعضا برخی بانک ها شبیه گلدمن ساکس یا چی پی مورگان، حتی افراد را در صورت حضور در این صنعت تحریم یا مسدود می کردند. از سال 2020 کم کم بانک های امریکا دریافتند که نمی توانند با این حجمه جهانی مقابله نمایند و در همین سال بانک جی پی مورگان حتی اعلام کرد که به افرادی که حساب های انان مسدود شده است غرامت پرداخت می نماید و اگهی درخواست برنامه نویسان بلاکچین نیز صادر نموده است.

 
 

محقق تحلیلگر : برسیپا احمدی / ترجمه و گرافیک : بهار پورنقش بند ؛ فریبا باستان/ موسسه برسیپا / 16 شهریور 1399

 
Bersipa Ecosystem