تحلیل TRON در هفته پیش رو
17 نوامبر 2020
تحلیل ROSE در هفته پیش رو
3 آوریل 2021

انقلابی در سیستم های محاسباتی سریع و محرمانه

 
55

تیم Oasis Labs از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز شبکه اصلی Oasis Network با بیش از 70 اعتبارسنج مستقل خبر داد. Oasis یک شبکه متمرکز بر حفظ حریم خصوصی لایه اول (privacy-focused layer-one) است که برای پشتیبانی از اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز طراحی شده و ادعا می‌کند که قادر است 1000 تراکنش در ثانیه را پشتیبانی کند. در ژوئن 2018 میلادی، این شبکه مبلغ 45 میلیون دلار از شرکت‌های مطرح سرمایه‌گذار رمزارزی از جمله A16z ،Binance Labs ، Pantera و Polychain جمع‌آوری نمود. Oasis اجازه می‌دهد داده‌ها رمزگذاری شده، و سیاست‌های حفظ حریم خصوصی مربوط به استفاده از آنها از طریق قراردادهای هوشمند اعمال گردند.

 
 
Oasis-JDC-4-1920x1080

تیم Oasis Labs می‌گویند که قابلیت «محاسبه محرمانه»، امکان پردازش داده‌های رمزگذاری‌شده توسط نودهای شبکه را فراهم می‌کند تا از حریم خصوصی طیف گسترده‌ای از عملیات‌ها (از بررسی تاریخچه اعتبارات گرفته تا تحقیقات ژنومی)، اطمینان حاصل گردد. اطلاعیه‌ 19 نوامبر این شرکت می‌گوید: «شبکه Oasis می‌تواند از گونه جدیدی از اپلیکیشن‌های حفظ حریم خصوصی با تاکید بر اولویت‌بندی داده‌های کاربران، پشتیبانی کرده و اطمینان حاصل کند که هر شخص به طور منصفانه هزینه داده‌های خود را پرداخت می‌کند. کاربران می‌توانند با استیکینگ داده‌های خود در اپلیکیشن‌هایی که می‌خواهند آنها را آنالیز کرده و یا بر نحوه استفاده از داده‌های حساس توسط سرویس‌های مختلف کنترل داشته باشند، پاداش کسب کنند.»

 
 

تیم Oasis پروتکل‌های حفظ حریم خصوصی این شبکه را بعنوان روشی برای سهولت در اعطای وام تحت وثیقه در DeFi معرفی می‌کند. گفته می‌شود این شبکه از آنجا که از حریم خصوصی امور مالی حساس یا داده‌های شخصی اطمینان می‌یابد و از متقاضیان وام، درخواست اثبات صحت اعتبارشان را دارد، از ظرفیت بیشتری جهت فعال کردن بازرسی اعتبارات برخوردار است. علیرغم تلاش‌های صورت گرفته جهت معرفی وام‌های تحت وثیقه توسط پروژه‌هایی از جمله Mainframe، اکثر این وام‌ها توسط سرویس‌های اعطای وام DeFi انجام می‌شود.

 
 
1_jfTJ9DmETldG92iDToaosg

در این اطلاعیه به این نکته اشاره شده که اخیرا Chainlink و Balancer، پیشگامان صنعت DeFi، به شبکه Oasis پیوسته‌اند. همچنین تیم Oasis Labs معتقدند که معماری ایمن آنها می‌تواند ایجاد بسترهای غیرمتمرکز مبادلاتی، از جمله بازارسازهای خودکار مانند Uniswap را تسهیل بخشد. طبق گفته Oasis، در حال حاضر صدها پروژه مشارکتی در این شبکه، از جمله سرمایه‌گذاری در طرح «تعیین توالی ژنوم با حفظ حریم خصوصی» (privacy-first genome sequencing) با همکاری Nebula Genomics و اتحادیهCryptoSafe Alliance به رهبری بایننس، در حال انجام است. ماه گذشته Oasis اعلام کرد که Nebula Genomics توسط محصول نظارت بر داده API خود موسوم به «Parcel»، اجازه تجزیه و تحلیل داده‌های ژنومی را در یک محیط محاسباتی ایزوله فراهم می‌کند.

 
 

این پروژه به منظور کاهش ریسک به خطر افتادن داده‌های کاربران از طریق نقض پایگاه‌های متمرکز معرفی شده است. Parcel همچنین منابع ایمن داده و سوابق ضددستکاری را به کاربران ارائه می‌دهد. پلتفرم CSA که در ماه آگوست معرفی شد، بستری جهت تسهیل در اشتراک خصوصی داده‌های اطلاعاتی در بین پلتفرم‌های مبادلاتی رمزارزی است. CSA از قراردادهای هوشمند محرمانه Oasis، جهت اطمینان از امنیت حفظ اطلاعات حساس کاربران این شبکه استفاده می‌کند.

 
 

منبع : موسسه برسیپا / گرافیک : بهار پورنقش بند / 1 آذر ماه 1399

 
Bersipa Ecosystem