سه غول بزرگ مخابراتی دنیا درصدد یک راه بلاکچینی برای کاهش هزینه رومینگ هستند
16 جولای 2020
اکثر کاربران بیت‌کوین را هولد کرده و اتریوم را ترید می‌کنند
16 جولای 2020

ارزش توکن Compound پنج برابر بیشتر از ارزش واقعی آن است

 
1

محققان ادعا می‌کنند که ارزش کنونی توکن (Compound (COMP حداقل پنج برابر بیشتر از ارزش واقعی آن است، زیرا بیش از 88٪ از ارزش دفتری یک میلیارد دلاری آن به ماینرهای نقدینگی وام داده‌ شده است. کوین‌تلگراف با پانکاج بالانی (Pankaj Balani)، مدیرعامل پلتفرم صرافی مشتقات Delta مصاحبه‌ای انجام داده تا اطلاعات بیشتری در مورد فعالیت تحقیقاتی شرکت او برای ارزیابی ارزش منصفانه توکن پروتکل Compound به دست آورد.

 
 

ارزش پولی قابلیت حاکمیت

محققان در ابتدا روی اختصاص یک ارزش پولی به قابلیت حاکمیت این پروتکل متمرکز شدند. آن‌ها بازارهای سهام را برای نمونه مثال زدند که هر شرکت ممکن است دارای حق رأی‌های مختلف برای هر سهم باشد. Balani خاطرنشان كرد: تقریباً همیشه، سهام‌های دارای حق رأی با یک وجه تضمین (premium) نسبت به سهام‌های بدون حق رأی معامله می‌شوند. طبق تحلیل آن‌ها، این وجه تضمین معمولاً حدود 2.5٪ تا 5٪ و حداکثر 15٪ است. محققان تصور می‌کنند كه 20٪ از ارزش COMP وابسته به حاکمیت است، آنچه آن‌ها اعتقاد دارند به خاطر آزادی بیشتر در تصمیم‌گیری‌ها است. برای برآورد 80٪ باقی‌مانده ارزش این توکن، محققان از یک روش ارزیابی کلاسیک که برای بانک‌ها استفاده می‌شود، استفاده کردند: شما سپرده‌گذارانی دارید که دارایی‌های خود را (قرض) می‌دهند و وام‌گیرندگانی دارید که آن دارایی‌ها را وام می‌گیرند. و سپس یک حاشیه سود خالص وجود دارد که آن را بانک می‌گیرد. وی توضیح داد كه سهام بانک‌ها معمولاً چند برابر ارزش دفتری خود معامله می‌شود. گرچه Compound یک بانک نیست، اما به روشی مشابه آن عمل می‌کند و همان میزان ارزشی که یک بانک در جایگاه خود دریافت می‌کند را، به دست می‌آورد. بانک‌های سنتی تقریباً دو یا سه برابر ارزش دفتری خود ارزش به دست می‌آورند. محققان برای رشد آینده این توکن، 5 برابر شدن ارزش دفتری آن را در نظر گرفتند. اما با این ‌حال، این ارزیابی در مقایسه با قیمت فعلی 173 دلار، «ارزش منصفانه» 40 دلار را در پی داشت. محققان با توجه به داده‌های DeBank، از یک ارزش دفتری 400 میلیون دلاری استفاده كردند كه برابر با دارایی‌های قرض گرفته‌شده از این پروتكل در اوایل ماه ژوئیه بود.

 
 

آیا این ارزش‌گذاری عادلانه است؟

این تیم خاطرنشان كرد كه روش ارزش‌گذاری آن‌ها بر برخی فرضیات كلیدی استوار است - به‌ویژه چند برابر کردن ارزش دفتری. اما چند نکته دیگر برای این تحقیق وجود دارد. این تیم از ارزش بازار کامل 10 میلیون COMP، در مقایسه باعرضه در گردش فعلی 2.5 میلیونی استفاده کرد. از سوی دیگر، فرمولی که آن‌ها استفاده کردند فرض می‌کند که ارزش COMP فقط در حاکمیت آن است، اگرچه انتظار می‌رود این توکن به‌زودی مکانیزمی برای ضبط ارزش اقتصادی پروتکل در اختیار داشته باشد. ارزش بازار Compound اکنون تقریباً نیمی از کل دارایی وام گرفته‌شده در پروتکل است.

 
 

بزرگی فارمینگ

طبق آمار Comound، بیش از 800 میلیون دلار از دارایی‌های وام گرفته‌شده 1 میلیارد دلاری، DAI است، این در حالیست که تمام DAI موجود 200 میلیون دلار است. در تاریخ اول ژوئیه، فقط 30 میلیون DAI وام گرفته شد. داستانی مشابه برای USDC نیز اتفاق افتاد، که ارزش آن یک ‌شبه از 30 میلیون دلار به حدود 180 میلیون دلار افزایش یافت. بالانی خاطرنشان کرد: دارایی‌های بسیاری برای فارمینگ سود در Compound وجود دارد که به شکل COMP عرضه می‌شوند.جهش ناگهانی DAI و USDC می‌تواند برای تخمین این‌که چه میزان از ارزش دفتری Compound بر حق و چه میزان از آن ناشی از استخراج نقدینگی است، استفاده شود. این وجوه تقریباً به‌طور کامل به سودآورترین دارایی فارمینگ سرریز می‌شود. اختلاف قبل و بعد برای USDC و DAI معادل 881 میلیون دلار است، که توسط ماینرهای نقدینگی پرتکاپو اضافه ‌شده است. بنابراین، ارزش دفتری واقعی Compound نمی‌تواند بیش از 119 میلیون دلار باشد، که بخشی از آن احتمالاً هنوز از فارمرهای کمتر تهاجمی تشکیل شده است.

 
Bersipa Ecosystem