سردار دهقان : هر کس در بورس می بایست مسئولیت کارش را بپذیرد!
23 می 2020
نیمی از کارکنان فیس بوک تا ده سال آینده می توانند دورکار شوند
24 می 2020

اختصاصی برسیپا؛ هزینه ساخت مسکن در سال 99 چقدر می باشد ؟

 
building 4

به گزارش برسیپا، با اعلام رسمی افزایش تعرفه های هزینه های ساخت و ساز اعم از قیمت زمین، مصالح، عوارض ساختمانی، مالیات و دستمزد نسبت به سال گذشته به طور میانگین حدود ۳۰ درصد افزایش یافته است. مدیریت شهری در تهران تعرفه های هزینه صدور پروانه ساختمانی را مشمول ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش کرده است. با اینکه هزینه مربوط به عوارض ساختمانی در سال ۱۳۹۹ به طور میانگین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان از هزینه ساخت مسکن در تهران را به خود اختصاص می‌دهد و در مناطق شمالی شهر این عدد به حدود ۲ میلیون تومان می‌رسد، برآوردها نشان می‌دهد که رشد عوارض، صرفاً یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی ملک است و ساخت و ساز از ناحیه دیگر مولفه ها نیز دچار رشد ۳۰ تا ۴۰ درصدی شده است. پیش بینی می شود حداقل متری 700 الی 750 هزار تومان به قیمت هر ساخت معمولی آپارتمانی در کلان شهرها و حداقل 600 هزار تومان به شهرهای کوچک اضافه گردد.

 
 

متری 2.760.000 تومان حداقل قیمت ساخت در سال 99 !

BERSIPA amar

به گزارش سرویس تحقیقاتی برسیپا، با بررسی های میدانی در سه کلان شهر تهران، اصفهان و رشت و مقایسه قیمت های مذکور با یکدیگر، دریافتیم که به طور میانگین هزینه های قانونی برای یک واحد آپارتمانی 5 طبقه با متراژ کل 1000 مترمربع، متری 400 الی 500 هزار تومان می باشد، هزینه سفت کاری با اسکلت بتنی ساده و فاقد پیچیدگی سازه ای نیز حداقل 900 الی یک میلیون تومان و هزینه نازک کاری نیز حداقل یک میلیون و دویست هزار تومان الی یک میلیون و چهارصد هزار تومان برآورد گردید. با بررسی جامع این داده ها می توان گفت هزینه حداقل ساخت هر متر مربع از یک آپارتمان معمولی در کلان شهرها حداقل 2.760.000 تومان برای صاحبان آن هزینه در بر خواهد داشت.

 
 

متری 3.410.000 تومان حداقل قیمت ساخت نسبتا خوب در سال 99 !

BERSIPA amar 1

بر پایه همین تحقیقات، قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان برای ساخت های متوسط رو به بالا هر متر مربع 3.410.000 تومان براورد هزینه گردید که تقریبا نیمی از آن متعلق به نازک کاری پروژه ها خواهد بود.

 
 

متری 4.250.000 تومان حداقل قیمت ساخت درجه یک در سال 99 !

BERSIPA amar 2

بر پایه همین تحقیقات، قیمت ساخت هر متر مربع ساختمان برای ساخت های درجه یک، هر متر مربع 4.250.000 تومان براورد هزینه گردید که بیش از نیمی از آن متعلق به نازک کاری پروژه ها خواهد بود.

 
 

متری 6.700.000 تومان حداقل قیمت ساخت لوکس در سال 99 !

BERSIPA amar 3

با توجه به مبحث ساختمان های لوکس که همیشه قیمت آنها متفاوت و غیر قابل پیش بینی بوده است، با بررسی اجمالی حداقل بیست واحد در سه کلان شهر مذکور و گزارش های مکتوب محققین، قیمت حداقل تمام شده هر متر مربع از یک آپارتمان پنج طبقه لوکس حداقل متری 6.700.000 تومان خواهد بود که اکثر این ساخت ها در مناطق مرفه نشین این سه کلان شهر قرار داشته اند. بنا بر این گزارش، حداقل قیمت چنین دست ساخته هایی در شهر رشت 5.200.000 تومان، در اصفهان 6.350.000 تومان و در تهران 7.220.000 تومان برآورده هزینه گردیده است.

 
 

حداقل متری 8 میلیون تومان به بالا، پیش بینی ساخت واحدهای سوپر لوکس در سال 99 می باشد

BERSIPA amar 4

تقریبا در یکی دو دهه اخیر، ساخت های سوپر لوکس، فاصله خود را با ساخت های لوکس بیشتر کرده اند و از این ساخت ها به ساخت های خاص نیز یاد می شود. حتی در مناطق مرفه نشین کلان شهرها نیز به ندرت چنین دست ساخته هایی را می توان پیدا نمود اما در چند سال اخیر این دسته رشد فزاینده ای در ساختمان سازی ایران بویژه در مناطق یک و دو تهران بازی کرده اند و مشتریان خاص خود را دارند. تزییات خاص، متریال کمیاب و خاص و... تمام چیزهایی است که باعث شده این ساختمان ها را به طور اختصاصی در دسته "سوپر لوکس" دسته بندی نماییم. با بررسی های میدانی در منطقه یک تهران و برآورد اولیه، حداقل قیمت چنین دست ساخت هایی متری 8 میلیون تومان براورده گردیده است. چندین مورد نیز مورد بررسی قرار گرفت که تا متری 20 میلیون تومان نیز برای صاحبان آنها هزینه در بر داشته یا خواهد داشت. لازم بذکر است که قیمت تمام شده این واحدها برای مشتریان آنها در سال 99 حداقل متری 55 الی 60 میلیون تومان برآورد هزینه گریده است.

 
 

منبع : واحد تحقیق و توسعه موسسه مطالعات اقتصادی، مشاوره و سرمایه گذاری برسیپا

 
Bersipa Ecosystem