اختصاصی برسیپا؛ هر آنچه می بایست در مورد پروژه اوراکل bridge ترون کریپتولند بدانید
5 سپتامبر 2020
به چند دلیل می بایست شاهد رکورد شکنی قیمت بیت کوین و اتریوم در ماههای آینده باشیم
6 سپتامبر 2020

اختصاصی برسیپا؛ دلایل کاهش قیمت رمز ارزها در سه روز گذشته ؛ 15 شهریور 99

 

هشت عامل اساسی در این سقوط نقش کلیدی را ایفا نمودند :

4

به گزارش برسیپا، از سه روز گذشته روند نزولی بازار رمز ارزها قوت گرفته است بطوریکه که رمزارزهای مرجع شبیه اتریوم و بیت کوین با کاهش بیش از ده درصدی مواجه شدند. در این مقاله سعی نمودیم که دلایل انرا بررسی نماییم و در انتها تحلیلی از روند روزها و ماههای آینده نیز ارائه دهیم :

 
 

1- بازار سهام آمریکا و رشد فزایده سهام شرکت های تکنولوژی در تابستان

با اوج گرفتن شیوع ویروس کرونا، سهام شرکت های تکنولوژی شبیه آمازون و اپل به شدت افزایش یافت و یک تابستان رویایی را برای آنها رقم زد. درصد بالای رشد انها فرارتر از حد معمول بود و بسیاری از کارشناسان از وقوع یک اصلاح در این شرکت ها صحبت می کردند و از سه روز پیش این روند به دلیل انتشار خبر درمان قطعی ویروس توسط اداره بهداشت امریکا و توزیع ان تا پیش از انتخابات؛ به وقوع پیوست و سهام اپل با ریزش تاریخی 8 درصدی و معادل 150 میلیارد دلار و امازون و فیس بوک نیز با ریزش 4 درصدی رو به رو شدند. دیگر شرکت های غول اسای تکنولوژی امریکا نیز در امان نماندند و ریزش دو تا چهار درصدی را نیز تجربه کردند. این ریزش به سرعت به بازار رمز ارزها کشیده شد و باعث شد موج فروش توسط دارندگان کوین ها به دلیل ترس از ریزش بیشتر آغاز شود.

 
 

2- کاهش بازار سهام S&P، نفت و طلا

trading-in-forex

بیت کوین و بازار رمز ارزها بعد از یکدهه از ظهور خویش هنوز نتوانسته اند استقلال خود را به طور کامل بدست آورند و هنوز همبستگی بسیار زیادی میان بیت کوین با طلا و بازار سهام جهانی وجود دارد. با ریزش بازار سهام، سریعا بازار رمز ارزها نیز از این ریزش تاثیر گرفتند و در کمتر از چند ساعت نشانه های سقوط در این بازار نیز مشاهده شد. بعد از مارچ 2020 این بیشترین سقوط ارزش سهام بازار S&p 500 در شش ماه گذشته می باشد.

 
 

3- رشد شبکه دیفای و گس بالای شبکه اتریوم

205

همگان چند ماه منتظر چنین روزی برای توکن های حوزه دیفای بودند. توکن هایی که گویی افسار پاره کرده اند و هر روز به روند صعودی خویش ادامه می دادند و بعضا در شش ماه گذشته بیش از 2000 درصد نیز مثبت خورده اند. این رشد فزاینده و نجومی قطعا در نقطه ای می بایست متوقف و اصلاح اساسی می خورد. با رشد این شبکه که اکثرا بر روی شبکه بلاکچین اتریوم هستند، کارمزد و گس شبکه اتریوم به بالاترین میزان تاریخی خود یعنی 500 هزار دلار رسید و این فی بالا باعث شد که معامله گرها بیشتر برای ورود به این حوزه احتیاط نمایند. بسیاری از دارندگان توکن های دیفای با رضایت از سودهای خویش شروع به فروختن توکن هایشان نمودند و همین امر یکی از علت های کاهش قیمت در چند روز اخیر تلقی می شود.

 
 

4- ناتوانی بیت کوین در رسیدن و شکستن نقطه مقاومت 14 هزار دلار

33

در چند ماه گذشته پیش بینی می شد که با رخداد هاوینگ بیت کوین، قیمت این رمز ارز به شدت افزایش یابد اما بیت کوین روند کاملا ارام صعودی به خود داشت و بارها در میان نقاط حمایت و مقاومت در حرکت بود. در شش ماه گذشته بیت کوین توانسته است قیمت سابق خویش در فوریه 2020 را دوباره بازگرداند و به سمت سطح مقاومت قوی 14 هزار دلاری یورش برد که در چند بار حمله نتوانست انرا بشکند و عبور نماید. به نظر می رسد برای رسیدن به این سطح مقاومت و عبور از ان یک اصلاح اساسی برای بیت کوین نیاز مبرم به حساب می آمد و شاید این اصلاح بتواند در جهش بعدی بیت کوین انرا یاری نماید تا این سطح قوی و بنیادین را از پیش رو بردارد.

 
 

5- واریز بیت کوین نهنگ ها و ماینرها به کیف پول صرافی ها

bitcoin-whale

یکی از مهمترین عواملی که در این سه روز بشدت بازار رمز ارزی را تحت تاثیر خود قرار داد واریز 11275 بیت کوین توسط نهنگ ها به حساب صرافی ها بود که نشان از فروش انها داشت و همین امر باعث رشد صف فروش در صرافی ها گردید. از سوی دیگر، دارندگان ماینرها نیز چنین حرکت مشابهی را از خود نشان دادند و برخی از سودهای خویش را در صرافی ها برای فروش واریز نمودند. البته ناگفته نماند در همین سه روز گذشته نیز در حدود 9400 بیت کوین از حساب صرافی ها به حساب های کیف پول نهنگ ها واریز گردیده است و همین امر کمی جای دلگرمی را برای دارندگان رمز ارزها ایجاد نموده است که همه ی نهنگ ها دید منفی به بازار فعلی ندارند.

 
 

6- توقیف BITHUMB؛ یکی از بزرگترین صرافی های جهان توسط دولت کره جنوبی

bithumb-696x449

دو روز پیش دولت کره جنوبی به علت تخلفات مکرر صرافی BITHUMB در تراکنش های مالی غیر شفاف و مخفی، دستور توقیف این صرافی را به صورت موقت صادر نمود و پرونده را برای بررسی بیشتر به مراجع قضایی این کشور ارسال نمودند. با انتشار این خبر، موجی از نگرانی در میان دارندگان کوین در این صرافی به راه افتاد و شروع به فروش کوین های خویش نمودند و همین امر تا حدی باعث شد یک شک هر چند کم به بازار وارد شود.

 
 

7- اصلاح آنقدرها نیز بد نبوده و نیست

crypto-bulls-bears

روند تحلیل تاریخی بیت کوین همیشه نشان داده است که صعودهای گاوی این رمز ارز اکثرا بعد از اصلاح شدید قیمتی صورت پذیرفته است و به طبع بقیه بازار رمز ارزها نیز متاثی از بیت کوین رشد کرده اند. به نظر می رسد اگر بیت کوین بتواند خود را تا سطح حمایت 9600 حفظ کند و در روزهای آینده پایین تر نرود، علاقه تریدرها و هولدرها دوباره به بازار جذب می شود و ممکن است در این روند صعودی مجدد بتواند با یک جهش بزرگ مقاومت 14 هزار دلاری را بعد از بیش از دو سال رد نماید.

 
 

8- افزایش اعتبار دلار و کندل تاریخی ضعیف بیت کوین در ماه سپتامبر

بعد از سقوط ارزش دلار در برابر یورو، در روزهای گذشته این ارزش دوباره اصلاح خورد و دلار توانست اعتبار خود را تا حدی بازگرداند و همین امر باعث شد یک شک قیمتی برای دارندگان رمز ارزها وارد شود زیرا در ماههای گذشته این دو بازار تا حد زیادی بر خلاف یکدیگر حرکت کرده اند. از سوی دیگر نیز روند تاریخی بیت کوین در چند سال گذشته در ماه سپتامبر همیشه حاکی از یک روند بسیار ارام و لاک پشتی و درجا زدن در میان یک یا دو سطح مقاومت و حمایت بوده است و شاید این بار نیز در این ماه مجدد کندل گذشته خویش را تکرار نماید.

 
 

سخن نهایی :

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که نمی توان در میان مدت ( حداقل شش ماه آینده ) نسبت به قیمت بیت کوین نگرانی خاصی داشت و اگر اصلاحی هم صورت پذیرد قطعا به صورت موقت خواهد بود و در پنج ماه انتهایی سال قطعا می بایست شاهد رشد بیت کوین باشیم. قرارداد های آتی، انتخاب احتمالی مجدد ترامپ به عنوان رییس جمهور، رشد صددردصدی متقضایان رمز ارزی درجهان، توسعه دیفای، توسعه برنامه های غیرمتمرکز، توسعه قراردادهای هوشمند و جنبه کاربری واقعی گرفتن انها و دهها دلیل دیگر، دلایلی هستند که کمتر نگرانی میان مدتی را برای رشد قیمت بیت کوین را پیش بینی می کند.

 
 

محقق تحلیلگر : برسیپا احمدی / ترجمه و گرافیک : بهار پورنقش بند ؛ فریبا باستان/ موسسه برسیپا / 15 شهریور 1399

 
Bersipa Ecosystem