فوری؛ عرضه اولیه OIN FINANCE از ساعاتی دیگر آغاز می گردد
31 آگوست 2020
طرفداران توکن جنجالی YFI دست نگه دارند؛ اصلاح در راه است
1 سپتامبر 2020

اختصاصی برسیپا؛ تحلیلی بر روند حرکتی اتریوم تا ابتدای 2021

 
108 (1)

به گزارش برسیپا، اتریوم که اوایل سال میلادی را با جهش قیمتی خوبی شروع نمود و تا 358 دلار نیز رسید، در فوریه به علت بحران جهانی کرونا؛ سقوط شدیدی را متحمل شد به گونه ای که در مقطعی حتی قیمت ان به زیر 100 دلار نیز رسید و برای چند هفته نیز قیمتی زیر 150 دلار را تجربه نمود. با فروکش کردن بحران کرونا در فاز نخست، روند گاوی اتریوم نیز مجدد از سر گرفته شد و توانست به صورت پله پله و خیلی آرام دوباره نه تنها قیمت فوریه خویش را جبران نماید بلکه توانست به سطح بنیادین مقاومت 433 نیز دست یابد. این سطح که به نوعی یکی از دو سطح بنیادین اتریوم تلقی می شود در یکماه اخیر چندین بار توسط اتریوم لمس شده است اما به علت مقاومت بسیار شدید نتوانسته است انرا رد نماید. اگر اتریوم بتواند در روند حرکتی خود در یکی دوماه آینده این سطح سدی بسیار مقاوم را بشکند، دیدن قیمت 600 دلار برای اتریوم در سه ماه آینده بسیار در دسترس خواهد بود. به علت توسعه شبکه دیفای که اکثر بر روی بلاکچین ERC20 اتریوم واقع شده اند، پیش بینی می شود با توسعه دیفای، خود اتریوم نیز دچار تحولات اساسی شود و پیش بینی قیمت 800 دلار برای ابتدای سال 2021 به نظر متحمل می رسد. چهار عامل اساسی در تعیین قیمت اتریوم در سال جاری و سال آینده را با هم مرور می کنیم :

 
 

1- انتخابات پیش روی آمریکا

157

انتخابات پیش روی آمریکا به عنوان یکی از مهمترین بازیگران بازار رمز ارزی در پاییز امسال بسیار مهم می باشد. حدود 15 درصد گردش مالی جهانی بازار رمز ارزها در اختیار کاربران امریکایی قرار دارد و همین موضوع باعث شده است که هرگونه تصمیم سیاسی بر این امر تاثیر گذار باشد. حضور جمهوری خواهان همانند چهار سال گذشته با سیاست های نسبتا همسو با دنیای بلاکچین می تواند جهش قیمتی خوبی به این بازار وارد نماید اما در سوی دیگر دموکرات ها قوانین سفت و سخت تری را برای این بازار بزرگ مالی در نظر دارند و به نظر می رسد در صورت انتخاب شدن "جو بایدن " می بایست شاهد کاهش یا شوک قیمتی به این بازار باشیم. البته بسیار بعید می رسد با توجه به عملکرد قوی ترامپ در مباحث اقتصادی در چهار سال گذشته، جو بایدن بتواند با وی به رقابت بپردازد و به احتمال بسیار قوی چهار سال دیگر نیز شاهد حضور ترامپ در کاخ سفید خواهیم بود.

 
 

2- نقاط حمایت و مقاومت؛ مهره های کلیدی تحلیل اتریوم

109 - Copy

دست یابی به سطح مقاومت بنیادین 430 بسیار مهم می باشد. این سطح اگر شکسته شود روند قیمتی به 600 دلار خواهد رسید و به سطح مقاومت جدید 620 برخواهد خورد که به نظر سطح ضعیف تری نسبت به 430 باشد و اگر اتفاق عجیبی همچون کرونا در ساختار مالی دنیا خللی وارد نکند، دست یابی به سطح مقاومت 800 دلار در زمستان 2021 محتمل به نظر خواهد رسید.

 
 

3- اتریوم دو؛ روند فرسایشی و طولانی اما مهم

109

بیش از دو سال از اغاز انتظار برای رونمایی از پروژه انقلابی اتریوم دو می گذرد و این پروژه چندین بار به تعویق افتاده است، چند بار نیز به صورت ازمایشی تست شده است اما هنوز به نظر می رسد این شبکه بسیار پیچیده تر از انی هست که مالکان بنیاد اتریوم تصور می کردند و این امر به وضوح در توییت دو ماه گذشته ویتالیک بوترین ( مالک اتریوم ) مشاهده می شد. تست لانچ شبکه مدلا نیز با مشکلات عدیده ای همراه بود و هم روند بسیار پیچیده ای داشت و هم با اشکالات فنی متعددی روبه رو شد. به نظر می رسد مالکان بنیاد اتریوم اما مصمم هستند که اتریوم دو را در پاییز 2020 یا زمستان 2021 در هر صورتی که شده است لانچ نمایند و در صورت لانچ قوی این شبکه می بایست شاهد یک جهش قیمتی عجیب از اتریوم باشیم.

 
 

4- توسعه بلاکچین اتریوم

20

بلاکچین اتریوم، قوی ترین و پرکاربردترین بلاکچین مورد در دنیای رمز ارزها می باشد که البته نواقصی هم دارد و از جمله مهمترین انها کارمزد و گس بالای شبکه اتریوم می باشد که این نقص را شبکه اصلی ترون TRC20 توانسته است برطرف نماید. حوزه برنامه های مالی غیرمتمرکز در سال 2020 به شدت توسعه و رشد پیدا نموده است و به علت اینکه اکثر توکن های دیفای به علت نداشتن پلاتفرم خاص مجبور به سوار شدن بر پلتفرمی قوی می بودند، اکثر انها اتریوم را انتخاب نمودند و همین امر باعث شده است که با جهش دیفای، اتریوم نیز رشد قیمتی خوبی داشته باشد و به نظر میرسد با توسعه هرچه بیشتری دیفای، می بایست شاهد رشد بیشتر قیمتی از اتریوم نیز باشیم

 
 

تحلیل گر : برسیپا احمدی / تحریریه و گرافیک : بهار پور نقشبند، فریبا باستان / 11 شهریور ماه 1399 / موسسه برسیپا

 
Bersipa Ecosystem