ثبت نام هفت میلیون نفر برای 25 هزار خودرو
5 ژوئن 2020
راه اندازی اولین برنامه برای موسیقی در بستر بلاکچین
5 ژوئن 2020

اتریوم؛ کماکان پادشاه برنامه های غیر متمرکز بلاکچین است

 
Ethereum 24

به گزارش کریپتولند و به نقل از کوین تلگراف؛ با گذشت سال‌‌‌‌‌‌‌ها، اتریوم هنوز هم انتخاب شماره یک در بین توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان برنامه‌‌‌‌‌‌‌های غیرمتمرکز (DApp) در بکارگیری محصولات و خدمات آنها است. گزارش سه ماهه اول سال 2020 برنامه‌های غیرمتمرکز که توسط Dapp.com منتشر شده، به وضوح این روند را نشان می‌دهد. این آمارها حاکی از آن است تقریبا نیمی از DAppهای فعال در بازار (635 عدد) مبتنی بر شبکه اتریوم بوده که شامل 616369 کاربر فعال می‌شود.حتی با وجود حال و هوای تیره و تاریک حاکم بر فضای اقتصاد جهانی، اتریوم در دوران طلایی خود در بازارهای مالی غیرمتمرکز، به سرعت در حال توسعه است. در سه ماهه اول سال 2020، میانگین فعالیت روزانه کیف‌‌‌‌‌‌‌پول‌‌‌‌‌‌‌های در ارتباط با برنامه‌‌‌‌‌‌‌های‌‌‌‌‌‌‌غیرمتمرکز اتریومی، در مقایسه با سه ماهه قبلی 16٪ افزایش یافته است. گزارش «بررسی صنعت Dapp در سه ماهه‌‌‌‌‌‌‌ی اول 2020» که توسط DappRadar انجام شد، به وضوح این روند رو به رشد را نشان می‌‌‌‌‌‌‌دهد. بنابراین چرا توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان DApps با وجود تاخیر در بروزرسانی‌‌‌‌‌‌‌ها، مقیاس‌پذیری ضعیف، و رقبای قدری مانند ایاس (EOS) کماکان به اتریوم وفادار هستند؟

 
 

سال 2017: اولین و تنها پلتفرم DApp

امروزه اتریوم تنها پلتفرمی‌ نیست که ابزار مورد نیاز توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان برای راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی برنامه‌‌‌‌‌‌‌ها را ارائه می‌‌‌‌‌‌‌دهد، اما اوضاع همیشه به این منوال نبوده است. برای اولین DApps که در سال 2017 به نام بانکور (Bancor) معرفی شد، اتریوم تنها پلتفرم و بستر قابل اعتماد بود. نیت هندمن، مدیر ارشد بانكور، به کوین‌‌‌‌‌‌‌تلگراف گفت: «وقتی بانكور در ژوئن سال 2017 بعنوان اولین پروتكل DeFi (فایننس غیرمتمرکز) راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی شد، هیچ رقیب عمومی ‌برای اتریوم وجود نداشت، بنابراین انتخاب آسان بود.» بنابر گفته هندمن، میزان تراکنش روزانه کاربران بانکور، بالغ بر 120 هزار دلار است. این DApp همچنان به استفاده از بلاکچین اتریوم پایبند است زیرا این بلاکچین از نظر استفاده و توسعه DeFi همچنان بالغ‌ترین گزینه است که بارها مورد آزمایش قرار گرفته است. Aave، یکی دیگر از DAppهای بزرگ فایننس‌‌‌‌‌‌‌ که در رتبه نهم از نظر تعداد تراکنش روزانه قرار دارد، چند سالی است که در اتریوم در حال فعالیت است. استانی کولچوف، مدیر عامل این پلتفرم، در مصاحبه با کوین‌تلگراف خاطرنشان کرد: «هنگامی‌که ما شروع به فعالیت در بستر اتریوم کردیم، این تنها شبکه با امکان قراردادهای هوشمند بود.» هردو پروژه ذکر شده خاطرنشان كردند اتریوم بعنوان پلتفرمی ‌پیشگام برای DAppها، توانسته رهبری خود را از نظر تسویه‌‌‌‌‌‌‌پذیری و امنیت حفظ كند و این باعث شده آنها سالها به آن وفادار بمانند. سایر پروژه‌‌‌‌‌‌‌های بلاکچینی با موفقیت ابزارهای اتریوم را بهبود بخشیده و راهکارهای مناسب‌تری را ارائه داده‌‌‌‌‌‌‌اند. در میان آنها Ava Labs، یک پلتفرم بلاکچینی است که توسط امین گون سیرر (Emin Gunn Sirer)، استاد دانشگاه کرنل و یک محقق برجسته بلاکچین تأسیس شده است.

 
 

تأثیر شبکه و توسعه‌دهندگان با تجربه

به لطف تعداد زیادی از توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان مشغول به کار، در دسترس بودن مستندات گسترده، و به روزرسانی‌های مداوم، اتریوم به بهترین بستر جهت استقرار هر زیرساخت، اعم از بازی، ابزار مالی یا شبکه‌‌‌‌‌‌‌های اجتماعی تبدیل شده است. این کار از آنجا که برنامه‌‌‌‌‌‌‌های کاربردی بر اساس یک معماری غیرمتمرکز پایه ایجاد می‌‌‌‌‌‌‌شوند، به تجربه و دانش بنیادی زیادی در زمینه برنامه‌‌‌‌‌‌‌نویسی احتیاج ندارد. چنین تطبیق‌پذیری و پشتیبانی عظیمی ‌از جامعه برنامه نویسان باتجربه به توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان اجازه می‌‌‌‌‌‌‌دهد برنامه‌‌‌‌‌‌‌های خود را به صورت موثر عیب‌‌‌‌‌‌‌یابی کرده و آنها را با حداقل مشکلات اجرا کنند. در گزارشی که توسط Consensys در اول ژوئن سال 2018 منتشر شد، مشخص گردید که انجمن اتریوم در آن زمان حدود 250 هزار توسعه دهنده داشته و 94٪ از کل استارتاپ‌‌‌‌‌‌‌های بلاکچینی در این پتلفرم ایجاد شده‌‌‌‌‌‌‌اند. به نظر می‌رسد اتریوم تنها بلاکچین با چنین تعداد زیادی از مهندسین آموزش دیده فنی است.بسیاری از توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان به تأثیر شبکه اتریوم بعنوان یک عامل قانع‌‌‌‌‌‌‌کننده برای ساختن DApps اشاره می‌‌‌‌‌‌‌کنند. طبق گزارش Dapp.com، پلتفرم MakerDAO محبوب‌‌‌‌‌‌‌ترین برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است. نیکلاس کانکل، رئیس سرویس‌‌‌‌‌‌‌های پشتیبانی MakerDAO، به کوین‌‌‌‌‌‌‌تلگراف توضیح داد که اثر شبکه برای DApps به چه معناست:اتریوم خیلی زود خصلت اصلی تمرکززدایی را درک کرد و موجب شد توجه یک جامعه بزرگ توسعه دهنده را به خود جلب کند. تاثیرات شبکه، به ویژه ترکیب‌‌‌‌‌‌‌پذیری پروتکل‌‌‌‌‌‌‌ها، بسیار قدرتمند بوده و به آسانی قابل درک نیستند. توسعه‌دهندگان تصمیم می‌‌‌‌‌‌‌گیرند که در اتریوم فعالیت کنند، زیرا آنها وارث یک اکوسیستم کامل شامل ابتدایی‌‌‌‌‌‌‌ترین‌‌‌‌‌‌‌ ابزارها از جمله Dai،Uniswap، Compound و MetaMask خواهند بود. خاکریزی بزرگ که هر روز بزرگ و بزرگتر می‌‌‌‌‌‌‌شود.

 
 

امنیت و ثبات

در دسترس بودن کاربران و توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان در جامعه اتریوم، باعث شده آزمایشات مداومی ‌در جهت رفع اشکال آن انجام گیرد که از این طریق به امنیت و ثبات کلی سیستم کمک می‌‌‌‌‌‌‌شود. مایه افتخار و مباهات اتریوم این است که همانند یک ماشین مجازی غیرمتمرکز، هر توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهنده‌‌‌‌‌‌‌ای از آن می‌‌‌‌‌‌‌تواند برای استقرار DApps استفاده کند. قراردادهای هوشمند منابع EVM را با استفاده از کدی که به زبان برنامه‌‌‌‌‌‌‌نویسی سالیدیتی (Solidity) نوشته شده، مدیریت می‌‌‌‌‌‌‌کنند. توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان به دستورات نوشته شده بر اصول «if-them» تکیه کرده و نودهای (Node) بلاکچین دستورات را به صورت خودکار اجرا می‌‌‌‌‌‌‌کنند. این رویکرد امکان ایجاد برنامه‌‌‌‌‌‌‌هایی مبتنی بر اتریوم مطابق با الگوریتم ایجاد شده بدون خرابی، سانسور، فریب و مشارکت شخص ثالث را فراهم می‌‌‌‌‌‌‌کند. اگر یکی از گره‌‌‌‌‌‌‌های اجرای یک قرارداد هوشمند انجام نشود، از آنجا که داده-های حاصل بدون تغییر باقی می‌مانند، بر ثبات برنامه به طور کلی تأثیر نمی‌‌‌‌‌‌‌گذارد. با 63.2 میلیون دلار تراکنش روزانه توسط کاربران DApp، صرافی 1inch اولویت خود برای مقاومت در برابر حمله 51 درصدی را شرح داد. سرگئی كونز، بنیان‌گذار و مدیرعامل این صرافی به کوین‌تلگراف گفت «شبکه اتریوم به دلیل برخورداری از پاداش خوب ماینرها، در خصوص حمله 51 درصدی نسبت به سایر نسخه‌‌‌‌‌‌‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات كار بلاکچین با قراردادهای هوشمند، بسیار قابل اطمینان و ایمن است.» كونز اضافه كرد، برای امنیت سیستم بهتر است يك چارچوب (framework) پايدار و با بروزرسانی کم داشته باشيم. به گفته آنکیت باتیا، بنیان‌گذار و مدیرعامل پروژه ساپین (Sapien)، این شبکه اجتماعی به دلیل سطح بالای امنیت در برابر حملات 51درصدی، بستر اتریوم را برای فعالیت انتخاب کرده است. ثبات اتریوم عامل دیگری است که به آن اشاره شده است. مایکل آستاشکوویچ، مدیر ارشد فناوری در Smart IT که یک شرکت توسعه و مشاور نرم‌افزاری است، به کوین‌‌‌‌‌‌‌تلگراف توضیح داد که چرا اتریوم پایدارترین بلاکچین موجود برای DApps محسوب می‌‌‌‌‌‌‌شود: «توسعه دهندگان بلاکچین از مستندات کامل، جامع و به‌‌‌‌‌‌‌روز که برای فرآیندهای توسعه، قابل پیش‌‌‌‌‌‌‌بینی و در دسترس هستند قدردانی می‌‌‌‌‌‌‌کنند» وی همچنین خاطرنشان کرد: برخلاف سایر شبکه‌‌‌‌‌‌‌های بلاکچینی مانند Waves یا EOS، چارچوب اتریوم واقعاً غیرمتمرکز است، که این امر برای مهندسین DAPps و کاربران آن بسیار حائزاهمیت است.»

 
 

یک مدل تجاری بادوام

پولی کردن یک برنامه ماهیت اصلی و تضمینی بر ادامه حیات آن است. به این ترتیب، اغلب توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان برنامه‌‌‌‌‌‌‌ها، برای مخاطبان خود زیرساختی بر اساس دسترسی قوی و قابل اعتماد انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌کنند. اتریوم با بهره‌‌‌‌‌‌‌مندی از جامعه گسترده و توانایی اجرای قراردادهای هوشمند، تنوع زیادی برای صدور انواع توکن‌‌‌‌‌‌‌های ERC-20 دارد. معرفی استاندارد ERC-20 رشد زیادی در میزان فروش توکن از سال 2016 تا 2017 داشته است. علیرغم اینکه تعداد فروش توکن کم شده و درآمدها مشابه قبل نیست، برنامه‌‌‌‌‌‌‌های مبتنی بر اتریوم کماکان دارایی‌‌‌‌‌‌‌های خود را در صرافی‌‌‌‌‌‌‌های کریپتو به پول تبدیل کرده و یا حتی مبادلات جدیدی راه‌‌‌‌‌‌‌اندازی می‌‌‌‌‌‌‌کنند. براساس گزارش Dapp.com، برنامه غیرمتمرکز DeFi از جمله برنامه‌‌‌‌‌‌‌های مالی و معاملاتی بوده که اکنون در حال رونق و توسعه است و حجم معاملاتی آن بیش از 11 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2020 محاسبه شده است. به گفته استیون پو، کارآفرین سیلیکون‌‌‌‌‌‌‌ولی، داشتن یک مدل کسب و کار مناسب تنها راه برای ادامه حیات و دوام هر اکوسیستم بلاکچینی است.

 
 

جوامع

در کنار شبکه گسترده‌‌‌‌‌‌‌ای از توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان باتجربه، اتریوم، پروژه‌‌‌‌‌‌‌های جدید و جوامع بزرگی از کاربران که علاوه بر استفاده از ابزارهای جدید، به بهبود درآمدزایی محصولات کمک می‌کنند را جذب کرده است. کانز به کوین‌‌‌‌‌‌‌تلگراف گفت: برای صرافی او، تعامل با چنین جامعه بزرگی و مشارکت در هکاتون (hackathon) اتریوم، تجربه‌‌‌‌‌‌‌ای بسیار ارزشمند است:جامعه اتریوم کاربرانی دارد، آنها افرادی حقیقی هستند که روزانه با آن مشغول به کارند و از آن استفاده می‌کنند. این به طور مداوم یکی از فعال‌‌‌‌‌‌‌ترین پروژه‌‌‌‌‌‌‌های متن باز Github است و با گواه بر اینکه ما در اعتماد به اتریوم و آینده آن تنها نیستیم، همواره تعداد برنامه‌‌‌‌‌‌‌های غیرمتمرکز اتریوم در حال رشد است. بنابراین، با وجود تاخیر در راه اندازی شبکه اتریوم 2، این شبکه مزایای زیادی دارد که بسیاری از آنها برای اکثر رقبایش دست نیافتنی هستند. علیرغم اینکه اتریوم در بین بسیاری از پروژه‌‌‌‌‌‌‌ها و توسعه‌‌‌‌‌‌‌دهندگان محبوبیت بسیاری دارد، برخی به دلیل مقیاس‌‌‌‌‌‌‌پذیری و توان عملیاتی ضعیف و توسعه آهسته، گزینه‌‌‌‌‌‌‌های‌های جایگزین را انتخاب می‌‌‌‌‌‌‌کنند. اینها مسائلی هستند كه هنگام ایجاد پلتفرم‌‌‌‌‌‌‌های بزرگ با پردازش تراکنش‌‌‌‌‌‌‌های میلیونی، می‌توانند تعیین كننده باشند.

 
Bersipa Ecosystem