خرید و فروش بیش از 200 نوع رمز ارز با ریال در سایت برسیپا
13 جولای 2020
سرمایه گذاری 50 میلیون دلاری کره جنوبی در ارز رمزها تا سال 2025
15 جولای 2020

آیا قیمت رو به رشد چین لینک یک حباب است ؟

 

linkchain 2

مدتی است که قیمت ارز دیجیتال چین لینک – Chainlink همچنان در حال رشد است و سقف‌های تاریخی جدیدی را به ثبت رسانده، اما آیا این رمز ارز یک حباب است ؟در تاریخ 13 ژوئیه (23 تیر) ارز دیجیتال چین لینک – Chain link با رشدی 34 درصدی به بالاترین قیمت تاریخی خود برابر با 8.48 دلار رسید. از آن زمان تا کنون، قیمت چندین بار اصلاح شده و به محدوده 7 دلاری رسیده، اما در زمان نگارش این مقاله، این آلت کوین در تلاش است تا دوباره سقف تاریخی جدیدی را ثبت کند. حال این جهش قیمت فوق‌العاده باعث شده تا سرمایه گذاران از خود پبرسند آیا ارز دیجیتال چین لینک وارد یک حباب قیمتی شده است یا خیر؟ توکن لینک – Link تا اینجای سال 2020 حدود 167 درصد رشد داشته و توانسته از نطر عملکرد، به بهترین رمز ارز در بازار تبدیل شود. اما این اولین باری نیست که این اتفاق برای ارز دیجیتال Chainlink افتاده است. بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، این آلت کوین در سال 2019 نیز نزدیک به 1،481 درصد رشد داشت و برای کسانی که در ابتدای آغاز روند صعودی این ارز مجازی، اقدام به خرید چین لینک کرده بودند، بازگشت سرمایه 5،000 درصدی را رقم زده است. داده‌های اخیر حاصل از شرکت تحلیل بلاک چین سنتیمنت (Santiment) نشان می‌دهد که سرمایه گذاران توکن لینک به طور متوسط نزدیک به 64 درصد سودآوری داشته‌اند و این ارز دیجیتال در حال حاضر جایگاه برتر رمز ارزها را در لیست Santiment’s Emerging Trends به خود اختصاص داده است.

 
 
link-addresses

این جهش قیمت فوق‌العاده باعث شده تا سرمایه گذاران از خود بپرسند آیا ارز دیجیتال چین لینک وارد یک حباب قیمتی شده است یا خیر؟ زمانی که قیمت بیت کوین در تاریخ 12 مارس (22 اسففند 98) به 3،600 دلار ریزش کرد، برخی از آلت کوین‌ها، خصوصا آن‌هایی که مربوط به باراز دیفای – DeFi بودند، رشدهای دوبرابری و سه برابری داشته‌اند. پرایس اکشن ارز دیجیتال چین لینک و برخی دیگر از رمز ارزها باعث شده تا سرمایه گذاران به آغاز فصل آلت کوین یا همان آلت سیزن باور داشته باشند، اما نکته‌ی مهم ماجرا این است که باید به فاندامنتال توکن لینک نیز با دقت بیشتری نگاه کنید. در این صورت متوجه می‌شوید که آیا جهش قیمت ارز دیجیتال چین لینک صرفا برخواسته از ترس از دادن یا فومو – FOMO در بازار و تبدیل آن به حباب بوده، و یا عوامل و فاکتورهای فاندامنتال مختلفی باعث این اتفاق شده‌اند. سایت تحلیلی کوین متریکس (CoinMetrics) اظهار داشته که داده‌های مختلف، رشد سالم قیمت توکن لینک را تائید می‌کنند. برای مثال، تعداد کل آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌ها در حال افزایش است و این امر نشان می‌دهد، تعداد افرادی که اقدام به خرید و هولد کردن توکن لینک می‌کنند و از همه مهمتر، استفاده از رمز ارز Link بیشتر شده است.

 
 

آدرس‌های فعال و تعداد تراکنش‌های توکن لینک

تعداد اشخاص (حقیقی، حقوقی و نودها) درگیر با چین لینک که نقش پررنگ‌تری در این ارز دیجیتال دارند نیز افزایش یافته، که خود یکی دیگر از نشانه‌های سلامت شبکه و عدم وجود حباب در این ارز دیجیتال است. به دنبال صرافی بایننس، صرافی هیوبی نیز اقدام به اجرای نود چین لینک کرد تا بتواند داده‌های قیمتی خود را بهتر مدیریت کند. علاوه بر این‌ها، در ماه ژوئیه، شبکه خدمات بلاک چین کشور چین نیز با پروتکل چین لینک ادغام شد و در حال حاضر 135 نود را در شبکه Chainlink اجرا می‌کند. این نودها (گره‌ها) یا به عبارتی اوراکل‌ها به دلیل اینکه اطلاعات دنیای خارج را وارد قراردادهای هوشمند می‌کنند، اهمیت فراوانی دارند و این امر اجازه می‌دهد اپلیکیشن‌های مختلفی داخل فضای دیفای – DeFi اجرا شوند. برای اینکه کاربران بتواند به یک اوراکل تبدیل شوند، باید مقدار مشخصی توکن لینک را استیک کنند. استیکینگ باعث می‌شود تا یک ارز دیجیتال، درصورت ایجاد اطلاعات غلط توسط فرد، در شبکه گم شود. در ازای فعالیت اوراکل‌ها، به آن‌ها توکن لینک پاداش داده می‌شود.

 
 

افزایش تقاضای چین لینک توسط DeFi

با اینکه افزایش تعداد نودها و فعالیت درون شبکه‌ای چین لینک نشان دهنده رشد سالم شبکه است، به این معنا که این ارز دیجیتال دچار حباب قیمتی نشده، اما عوامل دیگری نیز در این اتفاق نقش دارند. به عنوان مثال، تقاضای برای کوین‌های مربوط به حوزه دیفای نظیر Link بسیار افزایش یافته، چراکه این ارز دیجیتال بالاترین بازده سودآوری را برای فارمرهای پروتکل‌هایی همچون Aave دارد. پروتکل سیستم مالی غیرمتمرکز تاثیر عظیمی روی ارزهای دیجیتال دارد. مثلا قیمت توکن بیسیک اتنشن یا بت – BAT را درنظر بگیرید که از 19 ژوئن (30 خرداد) تا 2 ژوئیه (12 تیر) به 0.31 دلار رسید. حجم معاملات این توکن نیز به رکورد تقریبا تازه‌ای دست یافت، چراکه بخش بزرگی از عرضه درگردش بت درون پروتکل کامپاند – Compound قفل شده بود. این اتفاق برای این افتاده بود که مکانیسم پاداش دهی کامپاند، توکن BAT را به یکی از پراستفاده‌ترین ارزها در بخش دیفای تبدیل کرده بود. با ادامه رشد بخش DeFi، به اوراکل‌های متکی و غیرمتمرکزی نیاز است تا اطلاعات خارج از شبکه را وارد قراردادهای هوشمند کنند. این امر به برنامه‌های دیفای نظیر بیمه و شرط‌بندی اجازه می‌دهد تا ایمن‌تر شوند. اگر افزایش تقاضایی برای توکن‌های حوزه DeFi وجود داشته باشد، منجر به رشد قیمت ارز دیجیتال چین لینک و رد فرضیه حباب قیمتی می‌شود. خصوصا اینکه اوراکل‌ها برای شرکت در شبکه، نیاز به استیک کردن توکن Link دارند.

 
 

منبع : کویین تلگراف

 
Bersipa Ecosystem